Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Běh může napravit škody napáchané alkoholem, zjistili vědci

Věda

  7:30
NEW YORK - Blíží se sváteční období Vánoc a Nového roku, a to je ideální doba pro připomenutí, jak zlé věci může alkohol napáchat lidskému mozku. Studie provedené na zvířatech naznačují, že alkohol snižuje počet neuronů v hipokampu, což je paměťové centrum mozku, a také tu oslabuje mitochondrie. A protože mitochondrie se v rámci buněk podílejí na produkci energie, jejich oslabení může mozkové buňky zabít nebo poškodit.

Svařené víno je nuda. V Polsku nabízí svařené pivo, jehož chuť vám doladí buď medem nebo sladkým sirupem. Dost možná si tento alkoholický nápoj nezamilujete, ale za zkoušku stojí. foto: Lidovky.cz

Ale dvě nové studie provedené na hlodavcích nabízejí záblesk naděje. Zdá se, že aerobní cvičení může část následků silné konzumace alkoholu na mozek zmírnit, napsal list The New York Times.

Obě studie vědci představili na každoročním setkání Neurologické společnosti v San Diegu. První studii uskutečnili fyziologové Louisvillské univerzity na samečcích dospělých myší. Každý den po dobu 12 týdnů, což je ekvivalent několika lidských let, dostávala jedna skupina myší injekce alkoholu a druhá fyziologického roztoku.

Polovina zvířat z každé skupiny pak procházela každodenním cvičením, které bylo v podobě krátkého, ale intenzivního běhu. Druhá studie se soustředila na nárazové pití. Vědci z Houstonské univerzity zavedli sondu do žaludku krysích samiček, jimiž jim podávali každý pondělní večer stejnou dávku alkoholu, anebo nealkoholické tekutiny. Polovina krys z obou skupin byla po zbytek týdne ponechána v klidu, zatímco druhá polovina z každé skupiny třikrát denně běhala v kolečku až dvě hodiny.

V obou studiích vykazovaly mozky hlodavců, kteří po konzumaci alkoholu cvičili, podstatné rozdíly v porovnání s jejich kolegy pecivály. Neaktivní myši měli oslabené mitochondrie, běžci silné.

Cvičení ale není propustka k nezřízenému pití alkoholu

Odpočívající krysy, které dostávaly alkohol, měly o téměř 20 procent méně neuronů v hipokampu než kontrolní skupina. Krysy, které vědci přiměli k pohybu, měly stejný počet neuronů jako kontrolní skupina, přestože dostávaly alkohol.

Zdá se tedy, že běhání stabilizovalo celkový počet mozkových buněk u nárazově pijících krys a cvičení dokázalo u myší vylepšit kondici mitochondrií v mozku.

Vědci nicméně varují, že jejich studie nelze vykládat tak, že cvičení je propustkou k nezřízenému holdování alkoholu. Konzumace alkoholu má nežádoucí účinky i na další části těla krom mozku, a ty cvičení vyrovnávat nemusí. Výzkum také nezjišťoval, kolik nebo které druhy cvičení poskytují nejlepší ochranu, anebo vůbec to, zda se stejné výsledky jako u studie na zvířatech dají předpokládat u lidí.

Ale i tak. Pokud to s konzumací alkoholu během letošních svátků - a nejen během nich - poněkud přeženete, pak jít si zaběhat vám pravděpodobně spíš prospěje než uškodí.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...