Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Unikátní úkaz Venuše na obloze. Češi stáli fronty

Věda

  7:26aktualizováno  10:32
WASHINGTON/PRAHA - Tisíce astronomů, ale i amatérských pozorovatelů sledovaly v noci na středu přechod Venuše přes Slunce. Vzácný astronomický jev začal krátce po půlnoci SELČ a jeho první fázi sledovali se západem slunce lidé na americkém kontinentu. Pro obyvatele Asie a Evropy byl pak přechod Venuše viditelný po rozednění - spíše ale teoreticky, protože nad velkou částí obou kontinentů bylo oblačno. Celý jev trval zhruba 6 hodin a 40 minut. Ojedinělý úkaz se bude opakovat až v prosinci 2117.

Venuše přešla přes sluneční kotouč. Vzácný astronomický jev sledoval celý svět. foto: ČTK

Pozorovatelům v České republice přálo počasí a úkaz bylo možné pozorovat časně ráno. Slunce vyšlo několik minut před pátou hodinou a jev skončil v 6:55.

Dlouhá fronta lidí dychtivých spatřit zcela unikátní astronomický jev - přechod planety Venuše přes sluneční disk - se ve středu ráno vinula po schodišti do kopule Štěfánikovy hvězdárny ke speciálně upravenému dalekohledu. Lidé mohli jev sledovat nejen hvězdářskými dalekohledy, ale také speciálními brýlemi určenými k pozorování slunečního zatmění nebo přes temný filtr či svářečské sklo.

Co bylo možné vidět?

Pozorovatelé viděli kromě skvrn na povrchu Slunce temný ostře ohraničený kotouček planety Venuše pomalu se sunoucí při pravém horním okraji Zemi nejbližší hvězdy. Tento vzácný jev bude možné opět spatřit až za 105 let. Celý jev mohli spatřit lidé v Evropě jen ze severního cípu Skandinávie, kde nyní Slunce nezapadá. Byl také vidět ve východní Asii, Austrálii a na americkém kontinentě.

Pěšky za Venuší
Stejně tak tomu bylo u restaurace na svahu Petřína, kde kolem hvězdářského dalekohledu postávala asi dvacítka lidí. Přestože lanovka jezdí až od 09:00 a návštěvníci hvězdárny museli šlapat na Petřín po svých, už v poločase pozorování přišla více než stovka platících návštěvníků a fronta nepolevovala.

V Mexiku se před hvězdárnami tvořily fronty lidí zvědavých na astronomické divadlo, které bude znovu k vidění až za 105 let. Už dvě hodiny před začátkem přechodu Venuše se u observatoře v mexické metropoli shromáždilo více než sto zájemců o pozorování jevu.

Vzácný jev sledoval celý svět
V Los Angeles se před Griffithovou observatoří rozvinul u příležitosti vzácného vesmírného jevu červený koberec jako pro filmové hvězdy.

Astronomové umístili na prostranství před hvězdárnou několik menších teleskopů se slunečními filtry, aby lidé mohli přechod Venuše přes sluneční kotouč sledovat. Vědci také pro zájemce pořádali improvizované přednášky o nebeském jevu.

ČTĚTE TAKÉ

V Hongkongu si tisíce lidí vzaly dovolenou, aby mohly brzy ráno místního času výjimečný úkaz sledovat. Místní vesmírné muzeum nabízelo své teleskopy pro využití veřejnosti. "Číňané se vždy o takové nebeské fenomény velmi zajímali," uvedl hongkongský astrofyzik Chau Hoi Fung. "Čínští císařové dříve věřili, že jejich vládu předurčují hvězdy," vysvětlil.

Nejmodernější technika
Na Filipínách a v Austrálii se pozorovatelé dlouho obávali, že jim nebeskou podívanou překazí počasí. V obou zemích se ale na poslední chvíli roztrhaly dešťové mraky a přechod Venuše přes Slunce byl dobře viditelný.

Astronomové na celém světě využívají nejmodernější techniku ke zdokumentování vzácného jevu. Úkaz sledoval také americký astronaut Don Pettit na palubě Mezinárodní vesmírné stanice, který přechod Venuše fotil z oběžné dráhy a snímky hodlá poslat na internet.

Pozorování v historii

Pozorování přechodů Venuše přes sluneční kotouč sehrálo v historii astronomie důležitou úlohu. Změřením okamžiků jednotlivých fází tohoto úkazu z různých míst na Zemi bylo totiž možné určit vzdálenost mezi Zemí a Sluncem a s pomocí Keplerových zákonů pak i vzdálenosti ostatních planet.

Kdo nestihl středeční přechod Venuše přes Slunce, může se těšit na podobný jev, jímž je přechod planety Merkur přes sluneční kotouč 9. května 2016. Kotouček Merkuru bude ale menší.

Autoři: ,