Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Toulavé psy čeká deportace z Moskvy do útulků, lidé se bouří

Svět

  15:30
Zdivočelé psy toulající se ve smečkách po moskevských ulicích prý čeká "deportace" z metropole. Místostarosta Pjotr Birjukov již jedná s vedením Jaroslavské oblasti o zřízení útulků, kam by bylo možné chlupaté tuláky přemístit. Nápad však okamžitě vyvolal vlnu nevole a na obranu domovského práva moskevských psů se postavily i známé osobnosti ze světa kultury a umění.
Pes - tulák (ilustrační foto)

Pes - tulák (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Toulavé smečky v metropoli představují vážný problém. Počet psů bez pána se odhaduje na 30 až 50 tisíc, z čehož asi 15 tisíc našlo místo ve stávajících moskevských útulcích, zbytek však volně pobíhá a sdružuje se do smeček, chránících si svá teritoria.

Na ulici však podle veterinářů přežijí jen nejvíce zocelená a nejagresivnější zvířata, a tak není divu, že každým rokem dochází k útokům na lidi, je jich okolo 20 tisíc. Loni podle listu Izvestija čtyřicítka Moskvanek musela po pokousání přerušit těhotenství. Vážný problém, kvůli kterému se nejspíše chystá "deportace" tuláků z Moskvy, představuje také výskyt vztekliny.

Velká vlna nevole
Se zlou se však potáže každý, kdo by se pokusil tulákům ublížit. Veřejnost se pokaždé domáhá přísných trestů pro "vrahy psů", od soudů však obvykle odcházejí s podmínečným trestem.

Nejde jen o psy. Před osmi lety se náčelník moskevských věznic pokusil vykázat z cel kočky, ale v tisku se zdvihla taková vlna nevole, že nařízení raději odvolal. V armádě zase koluje fáma o tom, jak někdejší velitel raketových vojsk generál Volkodavov prý zakázal kočky v kasárnách. Ale zanedlouho se na manévrech nepodařilo odpálit několik raket, protože myši rozkousaly kabely, a generál byl zakrátko sesazen. V kasárnách se pak prý žertovalo, že "myši zakously vlkodava".

Výdaje na toulavé psy rostou
Moskevské úřady se problém s toulavými zvířaty mnohokrát pokoušely řešit, ale dosud bez výraznějšího úspěchu, ačkoliv výdaje městské pokladny na tento účel dramaticky vzrostly z někdejších desítek milionů rublů na téměř tři miliardy v roce 2009.

V minulé dekádě byla asi polovina toulavých fen sterilizována, než byl příslušný odbor radnice rozpuštěn a úkol byl předán podřízeným úřadům. Ty začaly zřizovat útulky, ale ochránci zvířat si stěžují, že v těsných kotcích, pod širým nebem a na holém asfaltu zvířata v zimě hynou chladem, v létě zase vedrem. Alespoň pokud se nad nimi někdo nesmiluje. Jen loni si milovníci mazlíčků odvedli z podmoskevských útulků do tepla domova na 180 tisíc psů a skoro 80 tisíc koček.

Bezdomovci jsou na tom hůř než psi
Menšímu zájmu se těší bezdomovci druhu homo sapiens. "Bohužel nemáme povolení je odstřelovat ani jiné zákonné možnosti, jak se s nimi dnes vypořádat," postěžoval si nedávno na veřejnosti starosta sibiřské Čity, jinak nositel medaile "Za zásluhy o obranu občanských práv a svobod". Prý věčná škoda, že v současnosti neplatí sovětské paragrafy stíhající potulku a příživnictví. Očistit město od "asociálních živlů" se před časem snažila i moskevská radnice, ale také neúspěšně.

Ministerstvo vnitra odhaduje počet bezdomovců v zemi na 150.000 až 350.000.Při sčítání lidu v roce 2002 se úřady dopočítaly 68.077 "domácností" bezdomovců. Experti však odhadují reálný počet lidí bez domova kdesi mezi 1,5 až 4,2 milionu. Tak velký rozptyl může být dán i tím, že v Rusku dosud ani neexistuje jasná definice bezdomovce.

Stát podle listu Vedomosti dosud dává přednost zavírání očí nad problémem a činitelé hovoří o "osobní volbě", aniž si připouštějí, že čtvrtina postižených se na ulici ocitla vinou zanedbání úřadů při machinacích s byty. A moskevské útulky jsou s to pojmout jen 1500 bezdomovců, ačkoliv zapotřebí by bylo postarat se o desetitisíce a možná i statisíce lidí.

Autoři: ,