Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tradice pěstování vína přišla do Francie od Etrusků, míní vědci

Věda

  7:00
WASHINGTON - Francie patří ke světovým velmocím ve výrobě vína, podle archeologů ale předky dnešních Francouzů tomuto umění před 2500 lety naučili Etruskové, tedy starověcí obyvatelé Itálie. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky zveřejnil americký vědecký tým v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Degustace vína - ilustrační foto.

Degustace vína - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidé začali pěstovat vinnou révu už před 9000 lety na Blízkém východě, jen velmi málo se ale dosud vědělo o tom, kdy a jak se tato tradice rozšířila ve Středomoří. Tým kolem Patricka McGoverna z Muzea archeologie a antropologie Pennsylvánské univerzity v americké Filadelfii nyní tuto záhadu díky analýze archeologických nálezů poněkud objasnil.

Stopy vína v amforách a lisu

McGovern se svými kolegy zkoumal zbytky etruských amfor nalezených ve starověkém jihofrancouzském přístavu Lattara. V nádobách, které se na jih Francie dostaly kolem roku 625 před naším letopočtem, našli mikroskopické zbytky vína. Zbytky kyseliny vinné objevili i na kamenném lisu, který pochází z let 425 až 400 před naším letopočtem. Tento lis na víno je prvním hmatatelným důkazem o pěstování vinné révy na území dnešní Francie.

Víno s kořením

Laboratorní analýzy rovněž ukázaly, že předci Francouzů přidávali do vína pryskyřice, kupříkladu z piniového dřeva, a koření včetně rozmarýnu, tymiánu a bazalky. Víno s kořením se používalo jako léčivo, pryskyřice sloužila jako konzervant.

O prvním víně čtěte zde:

Francie je dnes největším pěstitelem vinné révy na světě, podle tabulek Mezinárodního úřadu pro révu a víno za ní následuje Itálie. Ačkoli celosvětově roste výroba mimo Evropu, a to například v USA, Chile nebo Číně, tvoří víno z Francie, Itálie a Španělska stále více než polovinu celosvětové produkce.

Autoři: ,