Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Transplantace plic v Motole. Díky nové technologii dostane orgán více pacientů

Zdraví

  9:10
PRAHA - Je to jedno z vůbec nejhorších postižení, které může člověk zažít. Pacienti, kterým selhávají plíce a dostanou se na seznam čekatelů na nový orgán, jsou 24 hodin denně závislí na přístroji generujícím kyslík. Mají před sebou tak rok nebo rok a půl života.

Ochutnejte sladké plíce, zvou patologové foto: iDNES.tv

Mluvit, převléknout se nebo se jen umýt pro ně znamená nepředstavitelnou námahu. Jejich nemoc je s nimi stále. Nezažijí ani okamžik, kdy by si mohli vydechnout a zapomenout na svůj problém.

Pokud se ale podaří pro ně najít vhodné plíce, transplantace je úspěšná a jejich tělo nový orgán přijme, stane se doslova zázrak. Z pacientů plně odkázaných na pomoc ostatních a doslova čekajících na smrt se stávají lidé, kteří žijí téměř normálním životem. Mohou pracovat, studují, sportují a dokonce mohou mít i děti. To vše díky práci týmu profesora Roberta Lischkeho, který vede III.chirurgickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Právě zde se daří transplantovat nové plíce více českým pacientům. Loni je dostalo 32 nemocných, letos už jich bylo 30. V roce 2013 přitom proběhlo „jen“ dvacet transplantací.

Ve středeční příloze Medicína a věda se dále dočtete:

  • Implantát v ušním hlemýždi pomáhá slyšet
  • Ultrazvuk otevírá lékům dvířka do mozku
  • Padající „hvězdy“ jsou téměř na dosah
Autor: