Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Trombóza je časté riziko. Málo žen to ví

Zdraví

  17:00
Po sedmi letech užívání hormonální antikoncepce začalo šestadvacetiletou Petru bolet lýtko. Při vyšetření lékaři přišli na to, že trpí hlubokou žilní trombózou.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Při testech DNA se navíc prokázalo, že mám na poruchu krevní srážlivosti genetické zatížení. Antikoncepci proto už neberu," říká Petra. Její případ skončil vcelku dobře. Petřina kamarádka takové štěstí neměla. Lékaři před operací slepého střeva nezjistili, že má Leidenskou mutaci poruchy krevní srážlivosti. Zemřela na mozkovou příhodu.

Touto nebo mutací protrombinového genu přitom trpí až 40 procent žen. Většina o tom ale vůbec neví. "Pro zdravé je hormonální antikoncepce zcela bez problémů, ale ti, kteří mají zatíženou rodinnou anamnézu, by měli dávat důraz na prevenci," upozorňuje sexuolog Radim Uzel.

Hormonální antikoncepce riziko zvyšuje
Kombinovaná hormonální antikoncepce i hormonální substituce,

Rizika hormonální antikoncepce

* Obtíže se srážením krve postihnou dvě až čtyři ženy z deseti tisíc, které užívají antikoncepci.

* U dědičné Leidenské mutace nebo protrombinového genu je při užívání antikoncepce až 35krát vyšší riziko trombózy a embolie.

* Kromě toho je ve spojení s antikoncepcí riziková například obezita nebo kouření, zejména od 35 let výše.

které v Česku užívá 34 procent žen, riziko trombózy a embolie mírně zvyšuje. To ale mnohonásobně stoupá v kombinaci s genovým zatížením. Záleží na vyšetření gynekologa před začátkem užívání antikoncepce, zda ženu kvůli rizikovým faktorům pošle na test a jestli pak antikoncepci vůbec předepíše. "Riziko tromboembolismu se snižuje s délkou užívání antikoncepce. Nejrizikovější je první rok," říká gynekolog z hradecké nemocnice Peter Škapinec.

Pozor by si měly dát těhotné a kuřačky
Obecně problematickým obdobím je také těhotenství a šestinedělí. Samotné těhotenství zvyšuje riziko trombózy až desetkrát. Dalšími faktory, které mají na tromboembolismus vliv, jsou například kouření, obezita i přibývající věk. V případě, že o genetickém zatížení člověk ví, může se riziku snáze vyvarovat. Genetické testy se ale většinou dělají až při zjištění problémů v rodinné nebo osobní anamnéze.

"Dělám testy u všech těhotných a u kuřaček, které berou antikoncepci, protože ten výskyt trombolií je v populaci skutečně vyšší, než se dosud myslelo," říká pražský gynekolog Karel Pohl. Pojišťovny hradí testy DNA jen rizikovým skupinám žen. Jedna soukromá firma teď přišla s možností pro všechny ženy: test si mohou za necelých 2000 korun zaplatit samy.

Některým odborníkům se ale takové plošné testování nelíbí. "Je to ryze komerční aktivita, naprostá většina pozitivně testovaných trombózu během celého života vůbec nedostane. Možné benefity při užívání kombinované hormonální antikoncepce výrazně převažují nad riziky," nesouhlasí předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.