Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

'Aby nás muži nezavrhli.' Tunisanky chodí na plastiku panenské blány

Zdraví

  7:00
TUNIS - Sálima je přesvědčená, že "několik kapek krve čest ženy nedělá". Tato dvaatřicetiletá Tunisanka se nicméně podrobila rekonstrukci panenské blány, aby byla o své svatební noci pannou, napsala agentura AFP. Stejně jako Sálima se i mnohé další Tunisanky uchylují k chirurgii, aby je někteří muži nezavrhli. Mnozí příslušníci silnějšího pohlaví v Tunisku totiž bez obalu prohlašují, že se nevezmou již "použitou" ženu.

Ano, či ne nošení burek? I tohoto tématu se Francouzi dotknou během tříměsíčních debat. foto: Profimedia

Operace, která spočívá v rekonstrukci panenské blány, kousku slizniční řasy v poševním otvoru, netrvá déle než půl hodiny. Zásah stojí od 800 dínárů (10.800 Kč) do 1400 dínárů (18.900 Kč), v závislosti na tom, zda se má obnovit "panenský stav" jen na několik dní (hymenorafie) nebo trvale (hymenoplastika). "Počet žen, které se uchýlily k hymenorafii nebo hymenoplastice, v posledních letech hodně vzrostl," říká lékař Moncíf Kamál, který má praxi v Džerbě na jihu Tuniska.

Doktor Kamál uvádí, že každoročně operuje stovku žen ve věku od 18 do 45 let. Přicházejí s tváří zakrytou závojem a s velkými slunečními brýlemi. Jejich sexuální aktivita je normální a většinou pocházejí z chudých vrstev. "Tento zákrok je tabu, a proto chybějí oficiální statistiky," vysvětluje gynekolog Fazlí Hadžrí, jenž má praxi v Tunisu.

ČTĚTE TAKÉ:

I on operuje více než stovku žen ročně, mimo jiné Alžířanky a Libyjky. Žádostí o zákrok přibývá v dubnu, neboť se blíží sezóna svateb. Podle doktora Hadžrího lze tento jev vysvětlit především tím, že se odsouvá věk, kdy lidé vstupují do manželství. Mnohé mladé Tunisanky a mladí Tunisané mívají předmanželský sex a pak počet hymenoplastik roste. Mnozí muži si přejí, aby jejich budoucí manželka byla panna.

Životní styl

Tato praxe podle sociologa Tárika Muhammada svědčí o přetvářce ve společnosti, která odmítá uznat změny. Ve své knize Panny? Nová sexualita Tunisanek psychoanalytička Nadra bin Smailová konstatuje, že lékaři odhadují podíl dívek, jimž před svatbou neleží na srdci otázka panenství, jen na pět procent. Pravých panen je asi 20 procent a zbytek jsou ženy, jejichž panenství bylo obnoveno uměle.

"Životní styl v Tunisku se zdá být moderní a otevřený, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Naše společnost je tolerantní vůči panenství teoreticky, ale když pak se mají muži ženit, stává se panenství jejich hlavní podmínkou," prohlašuje Tárik Muhammad. "Panenství je jakýmsi vysvědčením pro ženu, která v naší společnosti má jen sexuální a reprodukční funkci, zatímco muž musí ´trénovat´, aby byl o svatbě sexuálně zralý," dodává a pranýřuje společenskou přetvářku a diskriminaci žen.

Ženská práva

Tunisko nicméně od 50. let patří v arabském světě mezi země, kde mají ženy nejvíce práv a kde nová ústava přijatá letos v lednu uznává rovnost obou pohlaví. "Je to přetvářka mužů a celé naší společnosti, co mě přimělo podstoupit tuto operaci. Podle mého názoru ale několik kapek krve nedělá čest ženy," prohlašuje Sálima.

Mladá žena jednou hrála s jedním mužem férovou hru a nepředstírala, že je ještě panna. "Jakmile se to dozvěděl, snažil se mě dostat do postele, ale ženit se nechtěl. Taková je mentalita našich mužů. Podle nich žena, která měla sex před svatbou, nemůže být dobrou matkou," stěžuje si.

Sedmadvacetiletá Sabra soudí, že panenství není žádnou zárukou věrnosti a že žena má právo na sexuální život stejně jako muž. Sama však raději zákrok podstoupila, aby neriskovala, že zůstane bez muže. "Kdybych svému muži před svatbou řekla, že nejsem panna, nikdy by si mě nevzal. A to je případ mnoha žen v Tunisku," přiznává.

Autoři: ,
Témata: Tunisko, AFP, svatba, Džerba, Tunis

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!