Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tutanchamon vystoupil ze sarkofágu

Magazín

  8:13
LUXOR - Přes tři tisíce let odpočívalo tělo egyptského faraona Tutanchamona nedotčeno. Před 85 lety byla sice jeho hrobka objevena, tvář mladého vládce ale doposud spatřilo jen asi pět desítek odborníků. Včera byla mumie poprvé vystavena na veřejnosti.

Slavnou mumii si budou moci prohlédnout turisté. foto: ČTK

Egyptští památkáři totiž Tutanchamonovo tělo vyzdvihli z hrobky a umístili je do klimatizované skleněné vitríny v přilehlé místnosti. Doposud mohli návštěvníci obdivovat jen jeho zlatý sarkofág.
 „Je to pohledný chlapec s hezkým úsměvem,“ komentoval to ředitel Údolí králů Mustafa Wazery při představení mumie. Jediným důvodem pro přemístění mumie není podle egyptských památkářů snaha přitáhnout další návštěvníky. Tělo v rakvi ohrožovala vlhkost, kterou s sebou každý den přinášely stovky návštěvníků hrobky.
 Ani ve skleněné vitríně ale není vidět celá mumie. Kromě téměř neporušené hlavy je zbytek ostatků kvůli špatnému stavu zahalen. Na vině je částečně špatné balzamování, a hlavně nešetrný postup týmu britského archeologa Howarda Cartera, který nedotčenou pohřební komoru v roce 1922 objevil.

Carter totiž podle Wazery mumii rozřezal na 18 kusů, aby se dostal k amuletům a šperkům. Dále mumii poškodil ostrými předměty při odstraňování zlaté masky a tím, že Tutanchamonovo tělo vystavoval několik hodin přímému slunečnímu záření. Přesto se díky Carterovu nálezu ví o tomto panovníkovi více než o ostatních faraonech. Je to paradox, protože pro egyptology je jedním z nejméně významných panovníků v historii celých egyptských dějin. Egyptský turistický průmysl si dělá naději, že vystavení mumie vzbudí velký zájem a přivábí do Luxoru mnoho návštěvníků.

Loni Egypt navštívilo více než 9 milionů turistů, což je nárůst o 300 tisíc oproti roku 2005. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás oznámil, že mumie bude trvale vystavena v hrobce na rozdíl od jiných královských ostatků, na které bylo možné se jít podívat i do muzeí. Podle britského turisty Boba Philpottse ale není vystavení dobrý nápad. „Myslím si, že by měl být ponechán o samotě, v klidu a v míru.“ prohlásil. Podle pracovníka Britského muzea Johna Taylora nebudou mít z vystavení mumie prospěch jen turisté, ale i odborníci. „Z jistého hlediska by mohlo být výhodné monitorovat, zda je mumie stabilní,“ řekl. Faraonova rakev byla poprvé otevřena v roce 1925, tedy tři roky po objevení hrobky. Tělo vědci v průběhu 20. století zkoumali pomocí rentgenu a skeneru. Podle počítačové tomografie Tutanchamon pravděpodobně zemřel následkem infekce, která se mu dostala do otevřené zlomeniny stehenní kosti, kterou si způsobil pádem z rychle jedoucího vozu.

Autoři: