Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tvrzení WHO o uzeninách jen šíří paniku, říká odbornice Jana Dostálová

Zdraví

  7:29
PRAHA - Pestrá strava, základ zdraví a střídmě z bohatého stolu, doporučuje na konci svých přednášek Jana Dostálová, naše přední odbornice na výživu a potravinářské zbožíznalství. Ostatně, stejná hesla razí i v reakci na zprávu WHO, která zařadila uzeniny na seznam prokázaných karcinogenů. „Podle mě takové tvrzení pouze šíří paniku.“
Šunka. Ilustrační foto.

Šunka. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Umírněná konzumace masných výrobků a červeného masa neškodí, říká odbornice na potravinářské zbožíznalství a výživu Jana Dostálová. V reakci na krok Světové zdravotnické organizace (WHO), která uzeniny

Jako tabák či azbest. Šunka, slanina nebo párky můžou způsobit rakovinu

zařadila mezi karcinogeny, navíc upozorňuje, že maso je nejvýznamnějším zdrojem železa, zinku a dalších živin. Expertka říká, že spíše než mnohá doporučení a ­rady by lidé měli více používat zdravý rozum. „Dnes bohužel podléhají mnohým bludům.“

LN: Co říkáte na zprávy z WHO o karcinogenních uzeninách?
Podle mého takovéto tvrzení šíří jenom paniku. To, že v uzených výrobcích jsou kancerogenní látky z kouře, se ví dávno, a proto technologové vypracovali šetrnější způsoby výroby uzených masných výrobků – například kouř je vyvíjen při nižší teplotě, přečištěn, používá se takzvaný studený kouř – kapalina obsahující aromatické látky, takže obsah kancerogenů je téměř nulový.

V šunce jsou stejné látky jako v cigaretách, říká odborník na výživu

Nejrizikovější jsou uzeniny z domácích udíren a grilovaná masa (kvůli změnám bílkovin za vysoké teploty). To, zda potravina působí negativně, záleží především na množství, které zkonzumujeme. Navíc kancerogeny jsou i v jiných potravinách, například těch suchých. Takové ořechy či rozinky často obsahují mykotoxiny, z ­nichž řada jsou silné kancerogeny.

LN: Lze skutečně uzeniny srovnávat s kouřením nebo působením azbestu, jak bylo uváděno?
Podle mne je srovnání konzumace uzenin s kouřením a azbestem přehnané a šíří paniku.

LN: Změní se teď nějak vaše výživová doporučení? Kolik a jakých uzenin je vhodné konzumovat?
Má doporučení to nezmění, protože já už k umírněné konzumaci uzenin nabádám a zvláště malým dětem je nedoporučuji. Je to nejen kvůli obsahu karcinogenních látek, ale také kvůli vysokému obsahu soli a tuku. Záleží také na druhu uzeniny, protože postup výroby a složení je u různých druhů velmi odlišný.

LN: Máme být obezřetní také, co se týče masa?
I tady platí, že všeho s mírou. Velmi záleží na způsobu úpravy masa. Nejrizikovější je maso grilované. Sama ho jím pouze výjimečně, a to ze společenských důvodů, v restauraci si ho nedávám, protože bývá příliš zhnědlé, a tudíž kancerogenní látky obsahuje. Navíc mi nechutná. Nejbezpečnější je maso vařené a dušené.

Zdravotnická organizace: To, že maso způsobuje rakovinu, neznamená, že se nemá jíst

LN: Nemůže varování o karcinogenech spíš souviset s tím, že uzeniny obsahují konzervanty a rychlosůl? Někteří lidé se také bojí uzení...

Na nevhodném působení na lidský organismus se podílí vše, co jste vyjmenovala. Nutné je konzumovat malá množství a jen občas.

LN: Nebyly dříve uzeniny kvalitnější, tedy že se například používalo míň konzervantů ?
Kvalitnější byly, ale protože měly většinou lepší surovinové složení, obsahovaly víc kvalitního masa. Konzervant dusitan sodný se přidával do masných výrobků i­ dříve (zaručuje také červenou barvu). Delší doba trvanlivosti je nyní zajištěna lepší hygienou i balením.

LN: V poslední době jsme neustále vystavováni nejrůznějším zprávám a zaručeným návodům, jak zdravě žít. A časem se ukáže, že jsou to nesmysly. Kde se výživové mýty berou?
Nejvíc je šíří média a internet, kde se lidé snaží informace získávat nejčastěji. Ale mohou je pouštět do světa i výrobci potravin na základě konkurenčního boje, výrobci a distributoři doplňků stravy. Jde o velký byznys. Ale mýty šíří i odborníci, potravináři a lékaři. Buď nemají dostatečné znalosti, čerpají z neověřených zdrojů anebo jsou to fanatici. V případě lékařů to je nejhorší, přece jen mají mnohem vyšší společenský status a lidé jim věří.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...