Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Tygří populaci se v poslední době v Indii daří

Věda

  7:05
Od roku 2006 vzrostl počet tygrů v Indii o 60 procent. Před dvaceti lety BBC předpovídala, že tato šelma do roku 2000 vyhyne. Nicméně letos v lednu se indický ministr životního prostředí Prakaš Džavedekar jen usmíval.

Tygr indočínský foto: Reprofoto

„V Indii žije 70 procent světové populace tygrů,“ prohlásil. Pak se otočil k tabuli a napsal na ni tak toužebně očekávané číslo: 2226. Tedy mnohem více než v roce 2006, kdy v Indii žilo jen 1411 těchto zvířat.

Ministerstvo životního prostředí zmobilizovalo 400 lidí a šest nevládních organizací, které po dobu jednoho roku sčítaly tygry na ploše 378.118 kilometrů čtverečních, velké jako Německo. Je to známka toho, že Indie zřejmě bere vážně otázku přežití živočišného druhu, který uctívají hinduisté. Na tygru seděla hinduistická bohyně Durga, když svedla vítězný boj s démonem.

Přežití druhu

Někteří experti soudí, že o rozrůstání tygří populace se nezasloužily ani tolik indické úřady, jako spíše nevládní organizace. „Počet tygrů vzrostl zejména ve státech Kérala, Karnátaka, Maháráštra a Tamilnádu,“ říká zoolog Valmik Thapar, jehož citoval francouzský deník Le Figaro. V těchto regionech na jihu a západě země pracují vědci sami už deset let, aniž by od úřadů cokoli čekali. V těchto čtyřech státech žije více než 40 procent indických tygrů.

Pro vědeckou obec je tato obnova tygří populace prvním krokem. „V zemi může žít až 10 000 tygrů,“ odhaduje zoolog Ullas Karant. Odborníci hovoří o dvou cestách, jak toho dosáhnout. Především to je reforma úřadů, které mají na starosti lesy, pod něž spadá péče o živočišnou říši. Tyto úřady dříve měly především spravovat hospodaření s dřevem, materiálem pro výstavbu železnic. Ochrana fauny nebyla jejich prioritou. Úředníci jsou považováni za byrokraty, jimž ochrana živočišných druhů na srdci příliš neleží. „O tygrech nic nevědí,“ říká Karant a doporučuje, aby byla ochrana tygrů svěřena nevládním organizacím.

Samice tygra amurského Iris pečuje o svá sedmitýdenní mláďata.

Druhou cestou je zachování koridorů, jimiž se tygři přemísťují, aby se rozmnožovali. Tyto koridory jsou klíčové pro genetickou diverzitu a přežití druhu. Nyní jsou tyto cesty ohroženy. „Ta, která leží u hranic s Nepálem, mezi Corbettovým parkem na západě a rezervací Dudhva na východě, je protkána kanály, průmyslovými zónami a je zde vojenská základna,“ zdůrazňuje Belinda Wrightová, ředitelka nevládní organizace Wildlife Protection Society of India. Tygr si pak hledá jinou cestu a dostává se do kontaktu s člověkem. Z toho pak plynou konflikty s lidmi, jichž je v posledních letech více,“ dodává.

Právník Avinaš Basker, specializující se na zákony týkající se životního prostředí, usiluje o to, aby byly koridory zaneseny do kategorie ekologicky citlivých zón. „To by umožnilo zachovat obydlí v těchto koridorech a zabránilo by to výstavbě příliš velkých konstrukcí,“ zdůrazňuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Indický ministr životního prostředí nyní slíbil poskytnout více pozemků a vodních zdrojů pro tygry, avšak bez bližšího upřesnění. Od svého loňského nástupu k moci hlásá pravicová nacionalistická Indická lidová strana (BJP) program urychlení výstavby průmyslových podniků a infrastruktury, aby urychlila ekonomický růst. Podle ekologů hrozí nebezpečí, že tomuto programu padne životní prostředí za oběť.

Autoři: ,