Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Věda

Učební obory nabízí přes 500 škol. Nejvíce strojírenské

Učební obor - ilustrační foto: Shutterstock

PRAHA - Učební obory bude v nadcházejícím školním roce nabízet v Česku 519 škol, přičemž nejvíce z nich má sídlo ve středních Čechách. Nejrozšířenější jsou strojírenské obory, které jsou vyučovány na 239 školách. Na více než dvou stovkách škol se mohou děti vyučit v oboru gastronomie, hotelnictví a turismu. Vyplývá to z údajů, které poskytlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
  6:00

Jeho šéf Marcel Chládek (ČSSD) v posledních měsících opakovaně hovořil o nutnosti podpořit učební obory, jejichž obsah by se měl přiblížit požadavkům zaměstnavatelů. Aktuálně nejrozšířenější obory na tuzemských učilištích jsou přitom paradoxně na opačných pólech, pokud jde o šance absolventů na trhu práce.

Strojírenství? Nejlepší uplatnění absolventů

Podle předběžné zprávy Národního ústavu pro vzdělávání patřilo strojírenství s mírou nezaměstnanosti 13,1 procenta k oborům s nejlepším uplatněním. Naopak v případě gastronomie se míra nezaměstnanosti blížila 20 procentům, což ji řadilo téměř na dno pomyslného žebříčku. Jde o údaje platné k 30. dubnu letošního roku, které sledují poměr nezaměstnaných a celkového počtu absolventů do 12 měsíců po škole.

Na méně než deseti školách v republice je možné studovat učební obory skupin Doprava a spoje, Hornictví, hutnictví a slévárenství a Kožedělná a obuvnická výroba a práce s plastem.

Největší převis poptávky nad nabídkou je podle údajů za školní rok 2013/2014 u učebního oboru Tiskař na polygrafických strojích. Na 54 volných míst se hlásilo 114 deváťáků. Na druhém místě skončil obor kadeřník, třetí byl aranžér. V obou případech bylo přihlášených alespoň 1,5krát více než volných míst. Velmi malý zájem uchazečů byl o slévače, kováře a výrobce textilií a obuvi, uvedlo ministerstvo. Data za letošní rok zatím nemá k dispozici, ale trend by se podle úřadu neměl příliš měnit.

Zájem dětí o učební obory klesá mimo jiné kvůli tomu, že vzhledem ke slabším populačním ročníkům je v současné době jednodušší dostat se na střední školy s maturitou. Ministr Chládek chce tento trend zvrátit zavedením jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory, které by měly zajistit, že se na ně nebudou dostávat děti bez studijních předpokladů.

Podle obecně prospěšné společnosti EDUin, která se zaměřuje na vzdělávání, může mít tato snaha o zvýšení počtu učňů negativní důsledky. Podle průzkumu PIAAC, mezinárodní organizace OECD, který sleduje úroveň základních gramotností mezi dospělými, jsou totiž absolventi učilišť ve většině faktorů v průměru horší než absolventi základních škol. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Z pohledu těchto gramotností je tedy vzdělání na učilištích vysoce neefektivní a pro žáky rizikové, protože selhává v rozvíjení dovedností, které jsou klíčové," uvedl EDUin v tiskové zprávě.

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč