Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Utekla geneticky upravená tráva

Věda

  8:50
PRAHA - Ekologové varují, že „uprchlá“ geneticky modifikovaná tráva může poškodit divoké porosty. Oponenti namítají, že úprava genu rostlinu v přírodě nijak nezvýhodňuje, a není proto důvod očekávat její rychlé šíření.

Na první pohled zcela obyčejná tráva, která se objevila v americkém státě Oregon, spustila poplach. Jde totiž o geneticky modifikovanou rostlinu, která ze zkušebních polí unikla do přírody ještě předtím, než úřady schválily její používání.

Evropa - genetická rezervace?

Pěstování geneticky upravených rostlin nenaráží ve Spojených státech na velký odpor. Proto se nečekají ani protesty proti vylepšeným trávníkům.

V Evropě je situace jiná, „odboj“ vede zejména Francie. Tamní aktivisté si dokonce na čas vynutili zastavení programu, který měl s využitím genetických manipulací ochránit vinice před révokazem.

Škůdce přitom řádí na třetině francouzských vinic.

Strach veřejnosti neuklidní ani přesvědčování odborníků, že geneticky modifikované rostliny nejsou ani jedovatější, ani jinak nebezpečnější než jinak vyšlechtěné plodiny.
                                                                 lv

Takový případ se stal v USA vůbec poprvé. Proto tamní ministerstvo zemědělství zahájilo bezprecedentní vyšetřování zaměřené na dopad rozšíření geneticky upravené rostliny v přírodě.

Za hřiště krásnější
Cílem genové manipulace, do které se pustila firma The Scotts Company z Ohia, bylo vytvořit ideální pažit pro golfová hřiště. V trávě Agrostis stolonifera, jednom z druhů psinečku, změnili výzkumníci jediný gen. To zajistilo odolnost organismu proti běžně používanému herbicidu prodávanému v USA pod názvem Roundup.

Nasazení upravené trávy by značně usnadnilo život správcům golfových hřišť. Dokonalý green by zajistil pouhý postřik herbicidem, který by zlikvidoval všechen plevel a ponechal jen žádoucí trávu.

Pracovníkům vládní Agentury na ochranu přírody se podařilo prokázat výskyt uprchlíků ve vzdálenosti až 3,8 km od zkušebních polí. Na ploše o poloměru necelých pěti kilometrů nasbírali 20 400 rostlin, z nichž devět patřilo mezi modifikované trávy. Ochranáři také prokázali, že se Agrostis stolonifera šíří jak opylováním neupravených trav, tak i díky rozptýlení semen.

Psineček je navíc víceletá rostlina. Proto se v přírodě může „zabydlet“ s větší pravděpodobností než jiné často využívané geneticky modifikované rostliny, jako je sója nebo kukuřice.

Pokud by se upravený psineček dočkal schválení, dá se očekávat jeho rychlé nasazení na mnoha tisících golfových hřišť v USA. Potom by se šance na jeho rozšíření v přírodě značně zvýšily.

Přejde odolnost i na příbuzné?
Odborníci upozorňují, že tráva Agrostis stolonifera má mnoho blízkých divoce žijících příbuzných. Při mezidruhovém křížení může dojít i k přenosu odolnosti vůči herbicidu. Důsledky těžko dohlédnout.

Pokud by odolné druhy narušovaly přírodní rovnováhu nebo se rozšířily třeba do vodních kanálů, byla by jejich likvidace obtížná. Pravděpodobně by relativně mírný herbicid Roundup nestačil.

Na druhou stranu odolnost vůči herbicidům neznamená v divoké přírodě žádnou
výhodu. Masová invaze „golfové trávy“ do přírody se proto nedá očekávat.

Autoři: