Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Barmě budou dražit železnou bránu domu Su Ťij

Magazín

  6:52
RANGÚN - Železná brána, která stávala před domem barmské opoziční vůdkyně a držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, se bude dražit. Současný majitel Sou Ňjun chce začít na ceně v přepočtu 4,9 milionu korun. Výtěžek bude použit na výstavbu sídla Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii (NLD).

Devětašedesátiletá Su Ťij strávila za branou v domácím vězení s několika přestávkami 15 let foto: ČTK

Devětašedesátiletá Su Ťij strávila za branou v domácím vězení s několika přestávkami 15 let. Žila původně se svým britským manželem v Británii, ale v roce 1988 se vrátila do Barmy za nemocnou matkou. Přihlásila se k demokratizačním silám, podílela se na vzniku NLD a stala se její vůdkyní. Rok po návratu byla uvržena do domácího vězení, v roce 1991 dostala Nobelovu cenu za mír. Z vězení byla několikrát nakrátko propuštěna, avšak odmítla nabídky junty odjet do Británie.

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou známy snímky, jak Su Ťij u brány s kovovými hroty hovoří k davu o problémech Barmy. Když byla z domácího vězení v roce 2010 propuštěna, začal Sou Ňjun upravovat zahradu kolem domu a všiml si brány i popisného čísla domu 54 namalovaném na lakované tabulce.

„Ta brána vypráví dějiny boje za demokracii této země,“ řekl agentuře AP. Za vrata i za tabulku prý političce zaplatil několik set dolarů s tím, že je jednou umístí do muzea. Rozhodl se nakonec ale pro aukci, protože tak může rychleji pomoci NLD, která zápasí s finančním potížemi. Aukce se má konat do čtrnácti dní.

Su Ťij na Forum 2000.

Po volbách v roce 2010 se Su Ťij stala vůdkyní opozice. Tehdejší volby však nejsou považovány za svobodné ani spravedlivé, moc má nadále v rukou armádou kontrolovaný parlament.

Peníze z aukce by mohly straně pomoci financovat i oslavy stoletého výročí narození Su Ťijina otce. Generál Aun Schan je symbolem barmského boje za nezávislost. Narodil se v únoru 1915 a zavražděn byl v roce 1947 těsně před osamostatněním Barmy od koloniální nadvlády Británie.

Autoři: ,