Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V boji proti rakovině by mohlo pomoci karí. Vědci ho testují

Věda

  12:00aktualizováno  13:00
LONDÝN - Chemickou látku vyskytující se v koření karí se rozhodli otestovat vědci, aby prověřili její potenciální schopnosti v boji proti rakovinným nádorům ve střevech. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Karí koření foto: Shutterstock

Kurkumin, označovaný také jako CI přírodní žluť 3, kurkumová žluť, turmerova žluť nebo diferuloylmethan, se vyskytuje v koření kurkuma, jež tvoří jednu ze složek karí. A dlouhodobě se mu připisuje celá škála léčivých schopností. Výzkumy už prokázaly, že dokáže porazit laboratorně vypěstované rakovinné buňky a příznivé účinky byly zaznamenány u pacientů po mozkové mrtvici či trpících demencí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové klinické testy v nemocnicích v britském Leicesteru nyní hodlají prověřit účinnost kurkuminu podávaného společně s chemoterapií.

Jen ve Velké Británii je rakovina střev každoročně diagnostikována zhruba 40.000 pacientům. Pokud se rozšíří po těle, dostávají nemocní obvykle kombinaci tří chemoterapeutických léků, ale asi polovina z nich na ně nereaguje, V nemocnicích v Leicesteru se proto rozhodli vyzkoušet, jaké budou výsledky léčby, pokud pacienti sedm dní před zahájením standardní chemoterapie budou dostávat pilulky kurkuminu. Profesor William Steward, který výzkum vede, sdělil, že testy na zvířatech kombinující kurkumin s chemoterapií "byly o sto procent lepší" než kterýkoli z léků samostatně a "staly se tak velkým ospravedlněním pro spuštění klinického testování".

Kurkumin možná zvýší účinky chemoterapie

"Jakmile se rakovina střev rozšíří, je velmi těžké ji léčit, částečně proto, že vedlejší účinky chemoterapie mohou omezit délku, po niž jsou pacienti schopni ji užívat," dodal Steward. "Možnost, že by kurkumin zvýšil citlivost rakovinných buněk vůči chemoterapii, je povzbudivá, protože by to mohlo znamenat, že můžeme dávat nižší dávky a pacienti by se tak mohli léčit déle."

Autoři: ,