Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V britských školách vystavili mistrovská díla malířů. Poptávka roste

Magazín

  7:00
LONDÝN - Vezměte 26 obrazů v celkové hodnotě 17 milionů eur (425 milionů korun) a vystavte je na celý den ve školách: tato poněkud prapodivná iniciativa se podle jejích britských organizátorů ukázala být velkým úspěchem a žáci z ní byli nadšení. Píše o tom agentura AFP.

Monet-Warhol - Mistrovská díla z muzea Albertina a Batlinerovy sbírky v Národní Galerii. Na snímku obraz Jezero s lekníny, jehož autorem je Claude Monet. foto: ČTK

Mezi obrazy, které byly dány v říjnu k dispozici anglickým školám s cílem zpřístupnit umění co největšímu počtu dětí, jsou mistrovská díla Clauda Moneta, Williama Turnera či Laurence Stephena Lowryho. Ve státní, multietnické škole Addey and Stanhope na jihu Londýna studovali jedenáctiletí a dvanáctiletí hoši a dívky celé týdny Byzantskou dámu, portrét z roku 1912, jehož autorkou je britská umělkyně Vanessa Bellová.

Obraz jednoho dne ráno přivezl na školu expert v bílých rukavicích. Údiv žáků působil dojmem, jako by už dostali nějaký předvánoční dárek, svěřil se jeden z profesorů. "Všichni jen mumlali 'O Bože, o Bože'. Když jsem to uviděl, naskočila mi husí kůže," říká jedenáctiletý Holly, zatímco jeho kamarádi postávají kolem obrazu.

Jak vysoko byly obrazy zapůjčené v rámci projektu Mistrovská díla ve škole podpořeného BBC pojištěny, nebylo oznámeno. Organizátoři také nesmějí z bezpečnostních důvodů uvádět názvy obrazů nebo škol, kde jsou vystaveny, dokud se díla nevrátí do muzeí, z nichž byla zapůjčena.

"Tento obraz má nesmírnou cenu, nesmíte se ho dotýkat," nařizuje učitel Matthew Teager skupině chlapců a dívek stojící před plátnem.

Byzantská dáma zdobila ministerstva i velvyslanectví

Žáci strávili hodiny tím, že kreslili vlastní verzi portrétu. Rovněž se dozvídali příběh byzantské císařovny Theodory ze 6. století a učitelé jim vyprávěli o jeho autorce, britské malířce a výtvarnici Vanesse Bellové, sestře spisovatelky Virginie Woolfové. Obě byly členkami Bloomsbury Group, skupiny avantgardních umělců a intelektuálů na počátku 20. století.

Byzantská dáma, která patří k vládní sbírce uměleckých děl, již zdobila zdi ministerstev a velvyslanectví.

Podle Matthewa Teagera, učitele na této škole, kde třetina žáků má za mateřštinu jiný jazyk než angličtinu, je cílem projektu zprostředkovat umění dětem, které mají jen malou naději, že vstoupí do některého muzea či galerie. "Má to děti s různými kulturními kořeny inspirovat a má jim to vnuknout otázku, zda by se na podobá díla nemohly jít samy někam podívat," zdůrazňuje.

Byzantská dáma oživila hodiny angličtiny, dějepisu a výtvarného umění. Když učitel klade otázku týkající se Byzance, pokaždé se zdvihne celý les rukou.

"Myslela jsem, že to bude nudné, ale naopak, teď je dějepis zajímavější," prohlašuje dvanáctiletá Rahida. Stejně jako mnozí její kamarádi se chce nyní jít podívat na další obrazy do londýnských muzeí, do nichž je většinou vstup zdarma.

Poptávka tu je

The Public Catalogue Foundation, která spolu s BBC projekt realizovala, upřesnila, že většina obrazů pochází z muzeí nedaleko škol, kde byla díla umístěna, aby to žáky spíše inspirovalo k jejich návštěvě. "Skutečně to je radost vidět, jak je obrazy zaujaly," říká jedna z představitelek The Public Catalogue Foundation Rachel Collingsová. Přála by si, aby se projekt mohl příští rok zopakovat.

"Nepochybně tu je poptávka. Volali nám z další padesátky škol a chtěli také zapůjčit nějaký obraz," dodává.

Projekt rovněž inspiroval některé žáky při volbě budoucího povolání. Jedenáctiletá Ava se při pohledu na Byzantskou dámu svěřuje, že by se chtěla stát umělkyní. "Chci, aby tu zůstal. Je tak krásný. Možná bychom se měli zeptat, jestli si ho můžeme nechat," uvažuje dívka naivně.

Autoři: ,