Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Česku chybí propracovaný systém pojištění zvířat, říká veterinář

Magazín

  7:00
Prevence, diagnostika, efektivní léčba jsou pojmy, které dnes nehýbou jen humánní medicínou, ale čím dál častěji je slyšíme i v souvislosti s našimi zvířecími mazlíčky. Jak se vyvíjejí trendy? Můžeme si zdraví zvířete pojistit? „Největším omezením často nejsou nedostatečné možnosti veterinární medicíny, ale finanční možnosti majitele zvířete. Ve Velké Británii je velmi dobře propracovaná síť pojištění domácích zvířat, což umožňuje veterinárnímu lékaři dělat kvalitní diagnostiku či léčbu,“ říká veterinář Marek Galbinec z Vethope.

Pes u veterináře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Pracoval jako veterinární lékař ve Velké Británii, a tak můžete srovnat úroveň veterinární péče tam a v Česku.
Možnosti diagnostiky a léčby jsou srovnatelné s humánní medicínou, to platí jak pro Českou republiku, tak pro Velkou Británii. Největším omezením často nejsou nedostatečné možnosti veterinární medicíny, ale finanční možnosti majitele zvířete. Ve Velké Británii je velmi dobře propracovaná síť pojištění domácích zvířat, což umožňuje veterinárnímu lékaři dělat kvalitní diagnostiku či léčbu. V Česku se s pojišťováním zvířat již také začíná. V Británii existují tzv. akreditované praxe, které musí splňovat určité standardy veterinární péče, pravidelně kontrolované dozorčím orgánem. Tyto standardy mají za úkol podporovat a udržovat vysokou kvalitu poskytovaných služeb. Po svém návratu do České republiky jsem se proto rozhodl stejně vysoký standard veterinární péče nabízet i zdejším klientům.

Operace (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Co je nejdůležitější pro efektivní léčbu?
Ve veterině již dnes máme celkem běžně dostupné velmi dobré léky. Aby však lék byl efektivní pro léčbu, je nesmírně důležité správně diagnostikovat onemocnění. A v tom vidím problém. Občas vidím, že pacientovi byly podávány různé léčebné preparáty, aniž by bylo například provedeno důkladné hematologické a biochemické vyšetření krve zvířete. Taková léčba pak asi není moc účinná.

Lidovky.cz: Jak provádíte vyšetření krve?
Vlastní laboratoř je dnes standardem každého kvalitního veterinárního pracoviště. Biochemické a hematologické vyšetření krve s okamžitými výsledky nám ve veterinární umožňuje stanovit přesnější diagnózu a zahájit tu nejúčinnější léčbu. Ušetříme tím čas potřebný pro přípravu vzorků na rozbor v externí laboratoři a samozřejmě i finance majitele. Hematologickým analyzátorem okamžitě testujeme krevní vzorky, takže se minimalizuje riziko vzniku hematologických artefaktů. Naším biochemickým analyzátorem jsme schopni testovat až 28 biochemických parametrů! Vlastní analýza jednoho vzorku trvá pouze 8 minut. Jiným analyzátorem pak stanovujeme kvantitativní testy štítné žlázy T4 u psů a koček, kortizol u psů a žlučových kyselin u psů a koček. Pomocí laboratorního mikroskopu vyhodnocujeme cytologické vzorky.

Lidovky.cz: Hodně se hovoří o moderních zobrazovacích technikách. Jak důležité jsou pro stanovení správné diagnózy?
Jsou velmi nápomocné pro neinvazivní diagnostiku například cizího tělesa v zažívacím traktu zvířete. Ve Vethope máme vysokofrekvenční rentgen s anatomickým programem a zařízení na digitalizaci snímků s vynikající kvalitou zobrazení. Snímek lze za několik vteřin po expozici hodnotit na monitoru počítače. Dále používáme stacionární sonograf s vysokým rozlišením a s barevným doplerem, který umožňuje získat i informaci o rychlostech pohybu tkání zvířete, především krve.

Lidovky.cz: Dentální zákroky a hygiena zubů jsou nyní u lidí velmi vyhledávané. Jak je tomu u zvířat?
Především u starších zvířat je pravidelná kontrola chrupu velmi důležitá. Pro správnou diagnostiku chrupu používáme zubní rentgen s digitalizací snímků. Na čištění zubů, odstraňování zubního kamene a složitější zubní ošetření jsme vybaveni moderní šetrnou zubní jednotku se zubním ultrazvukem a vysoko- i nízko- rychlostní zubní vrtačkou s LED osvětlením. Pro větší bezpečí pacienta ošetření provádíme na speciálně nakloněném zubolékařském stole v oddělené ordinaci.

Lidovky.cz: Jaký je rozdíl mezi inhalační a injekční anestezií?
Injekce u nás používáme pouze k úvodní sedaci pacienta. Samotné operace provádíme v celkové inhalační anestezii, která je k pacientovi mnohem šetrnější. Během operace také sledujeme životní funkce zvířete. Každý pacient je standardně napojen na EKG. Dále monitorujeme saturaci organizmu kyslíkem, výdechový CO2, pulz a v indikovaných případech i tělesnou teplotu. Cílem je, abychom jej měli pod nepřetržitou kontrolou během celého operačního zákroku. V průběhu operačního úkonu pacient dostává infuze, abychom zajistili cirkulaci tělních tekutin. Inhalační anestezie má, proti injekční, také jedno krásné kouzlo – například při kastraci zvířete si majitel po operaci odvádí domů plně probuzeného zvířecího mazlíčka.

Lidovky.cz: Jak je to s prevencí ve veterinární medicíně?
Prevence je v humánní i veterinární zdravotní péči naprosto zásadní. Já sám na ni velmi věřím. Jsem přesvědčen, že díky preventivním programům můžeme onemocnění předcházet, nebo jej včas odhalit a tím efektivněji pak pacienta léčit. Klientům proto nabízíme celou řadu preventivních programů zaměřených na dlouhodobé udržování a případné zvyšování kondice čtyřnohých zvířecích přátel.

Autor: