Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Světový unikát: Po operaci v IKEM žije muž už 148 dní bez srdce

Věda

  7:26aktualizováno  14:24
PRAHA - První pacient na světě, který už 148 dní žije bez srdečního svalu jen s unikátní pumpou, by měl dostat nové srdce. Sedmatřicetiletý Jakub Halík se totiž zařadí na čekací listinu pro transplantace. Zákrok by měl podstoupit, jakmile se pro něj najde vhodný dárce.

Operace srdce v IKEM foto: ČTK

Novinářům to ve středu řekl přednosta Kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk, který se svým týmem muži jeho nemocné srdce s nádorem nahradil přístrojem. Na srdce od dárce nemocní čekají v Česku v průměru osm měsíců.

"Je to první pacient na světě, který skutečně nemá vůbec žádný hmatný pulz. Myslelo se, že lidé bez toho nemohou žít, že je pulz důležitý, aby fungovaly játra, ledviny. Budou se muset přepisovat učebnice, protože se ukazuje, že to není pravda," řekl Pirk.

Holík má v těle místo srdečního svalu dvě čerpadla. Metodu před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Pacient po sedmi dnech ale zemřel. Čeští doktoři postup zdokonalili. Podle Pirka rozhodování o unikátní operaci nebylo jednoduché, protože zákrok byl "světová premiéra" a čeští lékaři se prakticky neměli s kým poradit. Konečné slovo nechali na pacientovi.

Nosí tašku s bakteriemi

"Já jsem jinou šanci v podstatě neměl. S nádorem bych přežil zhruba rok. Já jsem se rozhodl, že prostě budu bojovat," řekl novinářům Jakub Halík, který dřív pracoval jako hasič a záchranář. Operaci, kdy mu lékaři museli srdce kvůli rozsahu nádoru vyjmout, podstoupil 3. dubna. Od té doby je v nemocnici a zotavuje se. Chodí i na vycházky do okolí a posiluje svaly. U sebe nosí tašku s bateriemi, které jeho srdeční pumpu pohánějí. Podle svých slov si ani neuvědomuje, že srdce nemá. Jediný rozdíl je prý v tom, že mu v těle nic nebuší a nemá tep.

ČTĚTE TAKÉ:

Čerpadla HeartMate II, která má nyní pacient v hrudníku, lékaři v IKEM používají už léta. Díky mechanické podpoře se nemocní mohou dočkat transplantace. Od roku 2003 ale dostávali vždy jen jednu speciální pumpu, která měla zajistit činnost levé strany srdce. Tentokrát experti dva přístroje spojili, museli však jejich činnost sladit. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Podle Pirka trvala synchronizace čerpadel přímo při operaci na sále několik hodin.

IKEM má s pomocnými pumpami srovnatelné výsledky jako zdravotníci ve vyspělých zemích. Zatímco s běžnou léčbou dva roky přežívá jen osm procent pacientů, s čerpadlem jich jsou skoro dvě třetiny a do jednoho roku pak 80 procent nemocných. "Již bylo transplantováno 94 pacientů (s mechanickou podporou) a dalších 24 čeká na transplantaci srdce," uvedl zástupce přednosty Kardiocentra IKEM Ivan Netuka. Podle něj se mechanická podpora vlastního srdce začíná využívat jako alternativa k transplantaci. Počet dárců je totiž omezený. Pirk upřesnil, že s pumpou nemocní žijí i sedm let.

V seznamu urgentních pacientů

Halík se zařadí do seznamu urgentních pacientů, kteří transplantaci podstupují přednostně. Podle profesora Pirka je pro něj vhodným dárcem muž stejné velikosti, který je mladší či maximálně stejně starý. Náhradní srdce bude pocházet z Česka. Lékaři by ho měli pak v IKEM odebrat z dárcova těla a hned voperovat Halíkovi. I tento zákrok bude unikátní. Pacientovi bez vlastního srdce s čerpadly totiž není možné změřit určité parametry, které se jinak při podobných operacích sledují, upřesnil Pirk. Podotkl, že i když Halíkovi nyní akutní nebezpečí nehrozí, komplikace mohou nastat vždy.

Podle lékařů rychle na případ zareagovala i Oborová zdravotní pojišťovna, jejímž je Halík klientem a která mimořádný zákrok hradí. Léčba zatím stála zhruba deset milionů korun. Transplantace si vyžádá další více než dva miliony.

Halík se nyní nejvíc těší domů a na rodinu. Plánuje dovolenou u moře. Rád by se někdy vrátil ke své profesi. Podle Pirka to nemusí být vyloučeno. Lidé, kterým lékaři v IKEM transplantovali srdce, běhají třeba i maraton či se věnují triatlonu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,