Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

V hlavní roli robot

Magazín

  8:52
ÓSAKA/PRAHA - Inženýři na celém světě se neustále snaží o rozvoj nových technologií. Stejné je to i s vývojem robotů, kteří by nám měli usnadnit život a zároveň nás dokázat bavit. První prototypy uměly tančit, hrát na flétnu, časem zastávaly domácí práce. Nyní vědci dokázali sestrojit prvního robota herce. Ten zažil svůj velký debut na divadelní scéně v Japonsku.

Ponižující práce? Robot řeší otázku soužití s lidmi. foto: AFP

Hra měla premiéru na univerzitě v Ósace a je jednou z prvních japonských her, ve které vedle sebe vystupují jako herci lidé a roboti. Tyto stroje byly naprogramovány tak, aby mluvily se svými lidskými kolegy a zároveň se s nimi dokázaly pohybovat po jevišti. Autor divadelního představení Oriza Hirata řekl, že jeho dílo vyvolává otázky týkající se vztahu mezi lidskostí a technologií.

Hlavní robotický hrdina se jmenuje Hataraku Watashi, což v překladu znamená Já, pracovník. Děj je zasazen do blízké budoucnosti a pojednává o mladých párech, které ve svých domovech mají dva roboty na práce v domácnosti. Jeden z těchto pomocníků však pomalu ztrácí motivaci. Stěžuje si, že byl donucen vykonávat nudnou a ponižující práci. Začne se proto ptát lidí: Jaká je má role ve vašich životech? To vyvolává již zmíněné otázky soužití technologie s člověkem. Hra je dlouhá pouhých dvacet minut, ale její tvůrci doufají, že do roku 2010 by se z ní mohlo stát celovečerní představení.

Asi jeden metr vysoký robot, který nese výrobní název Wakamaru, pochází z dílny japonského výrobce Mitsubishi Heavy Industries. Jeho software, který je přizpůsoben divadelní hře, byl však vyvíjen přes dva měsíce právě na půdě univerzity. Wakamaru byl původně sestrojen proto, aby se staral o starší nemocné lidi.

Na trh byl uveden již v září a má sloužit především jako pomocník do domácností. Jeho cena se pohybuje okolo čtrnácti tisíc dolarů. Rozezná až deset obličejů a ve slovní zásobě má deset tisíc japonských slov. Dokáže si tak povídat s rodinou, ale zároveň funguje jako alarm při hlídání domu. Nahrazuje také noviny nebo umí poslat nadiktovaný e-mail. Se svými třiceti kilogramy se pohybuje na kolech a je napájen nabíjecí baterií.
Autor: