Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V Itálii roste bazalka na mořském dně

Magazín

  9:36
NOLI - Milovníci potápění zahájili v Ligurii na severovýchodě Itálie pokus s podmořským pěstováním bazalky. Doufají, že ho brzy rozšíří na další plodiny a že taková koncepce bude užitečná pro suché kraje ve světě, kde je přístup k moři.

„Napadlo mě to proto, že jsem chtěl vytvořit plnější vztah mezi souší a mořem,“ vysvětluje Sergio Gamberini, generální ředitel společnosti Ocean Reef, která se specializuje na podmořská komunikační zařízení. „Zvolil jsem si aktivitu typickou pro farmu a řekl jsem si: proč by to nemohlo jít pod vodou?“ dodává.

Nejprve zkusil zasadit několik semínek do plastové krabičky pod jednoduchou baňku. A ejhle, ono to vyrostlo! Zahájil tedy komplexnější projekt nazvaný Nemova farma, který nyní začíná svou čtvrtou sezonu stovku metrů od břehu nedaleko města Noli.

Stálá teplota a vlhkost

V osmimetrové hloubce jsou na dně upevněny tři plastové zvony zajišťující stejný počet vzduchových bublin, v nichž jsou umístěny nádržky s klasickým kompostem. Odpařováním se zde udržuje osmdesátiprocentní až devadesátiprocentní vlhkost a kondenzace dodává vodu potřebnou pro rostliny, které díky fotosyntéze samy obnovují vzduch.

Platforma upevněná pod každou bublinou potápěčům umožňuje, aby zde mohli pracovat bez masky a ve vzpřímené poloze. Zatím je třeba se ke zvonům denně potápět, ale již se testuje systém snímačů a kamer, který bude kultury sledovat na dálku. „Pěstování pod vodou především zajišťuje tepelnou stabilitu. Moře si udržuje stálou teplotu bez velkých rozdílů mezi dnem a nocí,“ vysvětluje Gianni Fontanesi, který má projekt na starosti.

Koriandr a thajská bazalka. Zkuste si vypěstovat asijské bylinky

V této hloubce proniká k rostlinám 60 procent světla. „To je zcela postačující,“ citovala ho agentura AFP. Dnes, kdy zde má voda 25 stupňů Celsia, je v těchto zvláštních sklenících 29 stupňů. Rostliny tu jsou navíc přirozeně chráněny před hmyzem a parazity, kteří brání jejich růstu na zemi.

Jsme v Ligurii, a proto začal experiment s bazalkou, základní surovinou místního pesta. Vyrostla s hustšími lístky než bývá průměr. Nemova farma následně pokus rozšířila na hlávkový salát a letos v létě chce vysadit i žampiony, rajčata, jahody a fazole. Nemova farma má zatím povolení fungovat od června do září. Po zbytek roku musí vyklidit svůj materiál a nechat mořské dno na pokoji. Gamberini však ujišťuje, že podmořské skleníky ekosystém nijak nenarušují.

Bylinky - ilustrační foto

„Časem by to mohlo být řešením pro suché regiony ležící na břehu moře, které nemají dostatek sladké vody a kde je rozdíl mezi denními a nočními teplotami příliš veliký, aby se tu mohla zelenina pěstovat,“ soudí Gamberini. Samozřejmě za té podmínky, že získají techniku a materiál, které umožní rentabilitu těchto kultur. Kdyby takto pěstovaná zelenina byla příliš drahá, nemělo by to budoucnost, přiznává.

Gamberini ale není sám, kdo v tento projekt věří: podmořská bazalka patřila mezi 20 inovací, které Itálie představila na světové výstavě v Miláně zasvěcené tématu potravin a výživy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!