Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Sladká výstava v Lounech. Tisíce balených cukrů

Magazín

  7:00
Muzeum v Lounech hostí doslova sladkou výstavu. Najdete tu cukry všeho druhu. Třeba šestnáctikilovou homoli, kterou vyrobili jako poslední v cukrovaru v Modřanech, a balené cukry z více než devadesátitisícové sbírky Miloslavy Žďárské z Prahy.

Tisíce kusů balených cukrů si můžete prohlédnout na výstavě v Lounech. foto: ČTK

Výstava, která potrvá do 5. srpna, představí i historii výroby cukru a cukrovarnictví na Lounsku.

Sběratelka vlastně ani přesně neví, kolik kusů baleného cukru má. "Dopočítala jsem se 96.000 kusů a to jsem jich do revoluce měla jen 1000. Na první burze v Hamburku, kam jsem vyjela, jsem jich ale dostala další tisícovku, takže se má sbírka hned zdvojnásobila," vysvětlila Žďárská.

První cukry jí známí přiváželi z cest, i dnes tvoří větší část jejích sbírek cukry ze zahraničí. Největším exponátem výstavy je šestnáctikilová homole cukru z cukrovaru v Modřanech. "Říkám jí pohrobek, protože je poslední, kterou tam vyrobili," dodala Žďárská u vitríny, kde kromě šestnáctikilového obra stojí i desítky dalších cukrových homolek.

Výstava ukazuje balené cukry různých druhů a tvarů počínaje klasickými krabicemi kostkového cukru, které lze vidět v obchodech, přes balené kostky a pytlíčky cukru po sběratelské, výtvarně zajímavé série třeba s motivy obrazů Vincenta van Gogha nebo Pabla Picassa.

Podle Žďárské si nechávají cukry na zakázku vyrábět i sami sběratelé a pak si je vyměňují. Ona sama si nechala například udělat osmidílnou sérii s motivem místa výroby první kostky cukru v Dačicích. Jen v Česku se podle sběratelky zabývá sbíráním baleného cukru kolem 200 lidí, mají dokonce svůj klub.

Na několika panelech přináší výstava také zajímavá fakta o historii výroby cukru z cukrové řepy. Například její obsah v kořeni řepy objevili už v roce 1605, první cukr z ní vyrobili v tehdejším Prusku v roce 1747.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!