Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce Češi chybují v psaní velkých písmen, změnu ale nechtějí

Magazín

  17:00
PRAHA - Pravidla pro psaní velkých písmen ovládá 59 procent lidí, většina Čechů si ale změnu pravopisu nepřeje. Ukázal to průzkum Ústavu pro jazyk český, v němž odpovídalo více než 18 600 respondentů.
Psaní projevu - ilustrační foto

Psaní projevu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Informovala o tom Markéta Pravdová z ústavu. Dodala, že výsledky dotazníku budou využity pro případné menší úpravy pravopisných zásad.Naposledy se pravidla měnila v roce 1993.

Pravidla nepřinášejí úplný popis

Psaní velkých písmen patří mezi ty části pravopisu, v níž lidé nejčastěji tápou. "Jedním z důvodů, proč je v praxi psaní velkých písmen nejednotné a chybuje se v něm, je neznalost či neschopnost porozumět dané problematice už při školní výuce. Pravidla českého pravopisu nepřinášejí úplný popis všech zásad psaní velkých písmen a problematických typů," vysvětlila řešitelka výzkumu Ivana Svobodová.

Záměna jazyků

Dalším důvodem, proč Češi v psaní velkých písmen chybují, je prý i kontakt češtiny s jinými jazyky; velká písmena tak nyní lidé píší i tam, kde podle pravidel být nemají. Například v angličtině je totiž užití velkých písmen mnohem častější.

V první polovině tohoto roku vyvěsil ústav na svém webu dotazník, v němž jazykovědci zjišťovali, jak by respondenti napsali některé názvy a jestli by chtěli v některé oblasti psaní velkých písmen změnu. "Plných 86,4 procenta sdílelo názor, aby byla současná pravidla pro psaní velkých písmen v českém jazyce zachována," konstatovali badatelé.

Největší problém měli respondenti s psaním názvu náměstí Míru, který správně napsalo jen 41 procent dotázaných. Výraz 12. všesokolský slet napsalo bez hrubky pouze 45 procent lidí.

Nejlépe jsou na tom s pravopisem učitelé

Nejlépe odpovídali učitelé češtiny ze základních a středních škol, kteří měli průměrně 81 procent správných odpovědí. Kantoři se také v 92 procentech případů vyslovili pro zachování současné podoby psaní velkých písmen. Nejhůře v dotazníku skončili administrativní pracovníci a právníci, jejich úspěšnost činila 55 procent.

"Výsledky dotazníkového šetření i analýza toho, jak se konkrétní názvy užívají v praxi, budou východiskem pro případné drobné úpravy pravopisných zásad," sdělili zástupci Ústavu pro jazyk český. Už dříve ale Svobodová upozornila, že by nešlo o žádné drastické změny, spíš jen jednotlivosti.

Zavedení nových zásad psaní velkých písmen by totiž bylo náročné i finančně, protože by si například úřady a firmy musely měnit razítka a úřední dokumenty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!