Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V USA jsou k dispozici nové linie embryonálních kmenových buněk

USA

  11:02
WASHINGTON - Americké zdravotní úřady dnes povolily používat 13 nových řad embryonálních kmenových buněk ke státnímu výzkumu. Jedná se o první hmatatelný výsledek nové politiky, kterou ohledně využívání těchto lidských buněk prosadil prezident Barack Obama.

Práce s kmenovými buňkami v laboratoři foto: Reprofoto

Ředitel amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins ujistil, že tyto kmenové buňky se získaly z darovaných embryí podle schváleného etického postupu. NIH poskytující finanční prostředky na zdravotnický výzkum se připravuje dát k dispozici federálním vědcům ještě více těchto buněk, dodal Collins.

Bývalý republikánský prezident George Bush zakázal v roce 2001, aby státní organizace přispívaly na výzkum kmenových buněk z lidských embryí. Zdůvodnil to náboženskými a morálními důvody. Demokrat Obama po nástupu do funkce začátkem letošního roku Bushovo rozhodnutí zrušil a podporu výzkumu obnovil.

Ale už před Bushovým definitivním zákazem neměl výzkum embryonálních kmenových buněk v USA na růžích ustláno. Jedním z problémů byl i nedostatek kvalitních lidských embryonálních buněk. V laboratořích se používaly buňky jen z několika mála původních embryí, jejichž kvalita postupně klesala.

V důsledku velmi dlouhé řady dělení docházelo u stále dokola používaných buněk k degeneraci jejich DNA i jejímu znečištění genetickým materiálem zvenčí (například myší DNA z růstového prostředí). Nekvalitní materiál byl jedním z důvodů, proč někteří američtí vědci z oboru hojně spolupracovali s liberálnějším zahraničím. Příkladem může být Gerald Schatten, který se připletl k aféře vědeckého podvodu Jihokorejce Woo Suk Hwanga.

Bushova administrativa zavádění nových linií z federálních zdrojů blokovala už před naprostým zákazem podpory tohoto druhu výzkumu. Třináct nových linií by mělo umožnit vědcům, aby se mohly výzkumu věnovat bez starostí o to, zda výsledky nezkresluje například nízká kvalita použitého materiálu.

Dlouhá debata

Výzkum zárodečných kmenových buněk budí vášně napříč kontinenty. Zastánci výzkumu tvrdí, že metoda povede k průlomu v léčbě mnoha patologií jako je diabetes, Parkinsonova choroba, cystická fibróza či při léčbě úrazů s trvalými následky. V současnosti se kmenovými buňkami léčí například některé typy leukemie.

Kritici naproti tomu považují výzkum kmenových buněk za ničení budoucího života, protože jsou při něm z lidských embryí vyjímána buněčná jádra a embrya jsou tak zničena. Římskokatolická církev takové praktiky opakovaně odsuzuje.

Kmenové buňky v Čechách

V Česku pravidla výzkumu na kmenových embryonálních buňkách upravuje zákon z února 2006. Legalizuje výzkum na kmenových embryonálních buňkách z nadbytečných nebo poškozených vajíček. Zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi.

I v Čechách už se ale pracuje s tzv. iPS buňkami, které vznikají "přeprogamováním" dospělých buněk do stavu blízkého embryonálním kmenovým buňkám. Odpadají tak etické problémy, ovšem iPS buňky mají zatím řadu problémů a nelze je ještě rozhodně považovat za plnohodnotnou náhradu embryonálních kmenových buněk.

Embryonální kmenové jsou primární nediferencované buňky, které mají schopnost se přeměnit na jakýkoliv jiný typ buněk. Může se z nich tedy vytvořit jakákoli specializovaná buňka libovolného lidského orgánu.

Kmenové buňky se vyskytují i v dospělých organismech, nejen v plodu, ale tyto buňky už nejsou tak mnohotvárné a mohou se měnit jenom v některé druhy tkání. Týká se to například kmenových buněk v kostní dřeni, ze kterých mohou vznikat pouze nové krvinky.

Autoři: ,