Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V zoo Plzeň se narodilo druhé mládě vzácného nosorožce indického

Magazín

  9:16
PLZEŇ - V plzeňské zoo se v neděli narodila samička vzácného nosorožce indického. Váží 47 kilogramů. Mládě i matka, osmiletá Manjula, jsou v pořádku. Samice porodila v Plzni už svého druhého potomka; první Marušku před třemi lety a třemi dny. Porod i první okamžiky života mláděte mohli lidé sledovat na www.zooplzen.cz.

Malé mládě nosorožce v plzeňské zoo. Ilustrační foto. foto: MAFRA - Martin Polívka

Zahrada spustila on-line přenos z vnitřního boxu samice už před třemi lety. Otec Baabuu, Manjula a mládě jsou jediní tři indičtí nosorožci chovaní v Česku, řekl v neděli mluvčí zoo Martin Vobruba.

„Porod byl velice rychlý a bezproblémový. Mládě je samička a je krásná a zdravá, oba jsou v pořádku. Velice rychle se postavilo na nohy a od té doby pije,“ uvedl. Při porodu byli přítomni tři ošetřovatelé a zooložka.

Pavilon nosorožců zůstane zhruba ještě jeden měsíc veřejnosti nepřístupný, ale už více než tři roky funguje on-line webová kamera na stránkách plzeňské zoo, která vede do boxu matky Manjuly, kde lze všechno pozorovat. „Už od noci máme ohlasy a gratulaci spousty lidí, kteří opět porod viděli naživo,“ řekl. Návštěvníci zoo uvidí nyní stejné obrázky na monitoru na ochozu sousedního pavilonu žiraf.

„Manjula čekala mládě 485 dní, o šest dní více než v případě první Marušky,“ řekl mluvčí. Volba jména nového potomka se bude teprve řešit.

Indické nosorožce chová v této chvíli jen plzeňská zoo. „Ještě před lety byl chov ve Dvoře Králové, kde přišly na svět postupně tři mláďata,“ uvedl Vobruba. Dnešní plzeňské mládě je pátý porod nosorožce indického v ČR. V Česku jsou jen tři zoo, které někdy rozmnožily nějaké druhy nosorožců, nejvíce královédvorská, která rozmnožila čtyři druhy, a ústecká před lety nosorožce tuponosé jižní.

Pro zhruba 1800kilogramovou Manjulu, která se narodila v dubnu 2008 Tierparku v Berlíně a od dvou let je v Plzni, i pro samce Baabua je dnes narozené mládě druhým potomkem. Baabuu, jemuž bude letos v listopadu 13 let, je s váhou 2300 kilogramů největší zvíře v plzeňské zoo. Pro Baabua je plzeňská zahrada už čtvrtou zoo.

Chov nosorožců v plzeňské zoo

Plzeňská zoo nosorožce dříve nikdy nechovala. V roce 2010 získala do nových afrických výběhů samici Manjulu a samce Beniho. Na doporučení koordinátora chovu pak v roce 2011 Beniho vyměnila za Baabua ze zoo ve městě Chester v Anglii.

První nosorožčí mládě v Plzni, populární Maruška, na konci loňského dubna odcestovala do nového domova, do zoo Touroparc ve Francii. Tam na ni čekal nový partner jménem Fanindra. Když se narodila, vážila 55 kilogramů, za dva roky už vážila 1070 kilogramů. Jejím kmotrem se stal v roce 2014 americký rockový muzikant Alice Cooper.

Nosorožec indický, největší druh asijských nosorožců, obývá už jen tři tropické státy, a to národní parky a rezervace v severovýchodní Indii, Nepálu a Bhútánu. Celkově čítá světová populace těchto ohrožených savců kolem 2500 exemplářů. Ve 24 evropských zahradách jich žije přes 60. Jde o pohyblivé zvíře, které dokáže běžet až 40 kilometrů za hodinu.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...