Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vědci a akademici jsou znepokojeni xenofobií v Česku. Spouští petici

Věda

  13:29
PRAHA - Vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí se v petici ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. Na internetu v pondělí zveřejnili výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti.

Proti imigrantům na Václavském náměstí demonstrovaly stovky lidí. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jsou pod ní podpisy více než čtyř stovek výzkumníků a univerzitních pracovníků. Organizátoři Lukáš Novák, Anna Vanclová a Martin Blažek působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Přísaha vlasti a pověšení vlastizrádců. Extremisté protestovali proti uprchlíkům

Vědci vyzývají politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Žádají je také, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.

Za jedno z největších nebezpečí, které Čechům v souvislosti s imigrační krizí hrozí, považuje petice radikalizaci společnosti skrze strach. Cílem výzvy není zlehčovat skutečná rizika plynoucí z imigrace ani agitovat za konkrétní kroky ve vztahu k uprchlíkům, uvádí dokument. Důrazně se ale vymezuje proti tomu, jakým způsobem je v Česku rozdmýchávána a všeobecně tolerována etnická a náboženská nesnášenlivost.

O imigrantech se podle petice hovoří, jako by šlo o škodnou zvěř či parazity valící se do Česka, aby vysávali sociální systém nebo rovnou vraždili a znásilňovali, a muslimové jsou házeni do jednoho pytle s teroristy bez ohledu na jejich skutečné názory, uvádí.

Ne hysterii

„Domnívám se, že se tady rozmáhá naprostá hysterie v rámci možnosti, že k nám přijde obrovský příval uprchlíků. Nic tomu nenasvědčuje. Myslím si, že musíme napřed zvažovat také prvek solidárnosti, protože když u nás lidé hromadně odcházeli v roce 1968 po okupaci sovětskou armádou, tak je také lidé venku přijímali,“ řekla biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, která se k petici přepojila.

Zeman, Konvička, Okamura a spol. Politici ovlivňují smýšlení Čechů o uprchlících

Proti přijímání uprchlíků z jihu je většina Čechů. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že tento názor má víc než 70 procent obyvatel Česka. Policie od poloviny června zpřísnila kontroly zaměřené na migraci. Za první pololetí letošního roku bylo v ČR zadrženo 3018 migrantů, téměř o polovinu více než loni. S přílivem běženců, zejména z oblastí zasažených boji, se v poslední době potýká celá Evropa.

Pod petici se podepsal i ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší. „To, co se tady děje, taková vyhrocená hysterie proti uprchlíkům a proti muslimům mi opravdu dělá potíže. Skoro se stydím za to, jak tento národ tomu ve velké míře podléhá,“ řekl.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.