Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vědci budou zkoumat vliv hmyzu na lesy

Věda

  6:42
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Tým vedený českým vědcem bude na šesti kontinentech zkoumat vliv hmyzu na lesní vegetaci. Projekt získal od evropské rady pro výzkum grant 92 milionů korun. „Skupina, kterou vede Vojtěch Novotný z českobudějovického biologického centra akademie věd, bude pracovat v Česku, Japonsku, Ghaně, Panamě nebo Papue - Nové Guineji,“ řekla referentka publicity biologického centra Daniela Procházková.

K takzvaným původním lesům se kdysi počítal například Boubín. foto: © Přírodní rezervace Boubínský pralesČeská pozice

Projekt má mimo jiné odpovědět na otázky, jak by vypadaly lesy zcela bez hmyzu a proč dává většina hmyzích druhů přednost životu v tropickém pralese před českými lesy. Vědci budou při výzkumu používat i speciální jeřáb, s jehož pomocí se dostanou do korun stromů.

Vědci objevili první teplokrevnou rybu

Ve světě stojí nyní devět takových zařízení. Ten desátý vědecký tým Vojtěcha Novotného vztyčí v Nové Guineji. Právě na ostrově v Melanésii biologické centrum akademie věd společně s Jihočeskou univerzitou téměř dvacet let provozují výzkumnou stanici. Zasloužila se například o zpřesnění odhadu počtu druhů hmyzu žijících na Zemi.

„Býložravý hmyz bývá obyčejným škůdcem v komerčních monokulturách, ale jeho vliv na přirozené smíšené lesy je mnohem složitější. Jelikož každému býložravci chutnají jiné druhy rostlin, může nakonec nenápadný hmyz rozhodovat o druhové skladbě celého lesa,“ uvedl Novotný. 

Smrk - ilustrační

Lesy jsou ovšem také prostředím, ve kterém žijí například draví mravenci, parazitické vosičky, ptáci nebo netopýři. Tito živočichové nepřímo prospívají vegetaci, neboť býložravý hmyz napadají a drží ho tak pod kontrolou. Tyto ekologické vztahy se mohou zkomplikovat zejména v tropickém lese, kde spolu na 500 druzích dřevin může žít 10 000 druhů hmyzu. Studium těchto složitých ekosystémů umožní lépe porozumět i zjednodušeným lesům v českém prostředí. „Chceme porozumět složitému biologickému světu, v němž žijeme,“ řekl k výzkumu Novotný.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...