Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vědci dokončili slovník mrtvých jazyků

Věda

  9:23
CHICAGO - Vědcům se po devadesátiletém úsilí podařilo dokončit slovník jazyků používaných ve staré Mezopotámii. Slovník asyrštiny a babylonštiny, shrnovanými pod pojem akkadština, vznikl v orientálním ústavu Chicagské univerzity.
Kulturní a stavební památka z Mezopotámie (ilustrační foto)

Kulturní a stavební památka z Mezopotámie (ilustrační foto)

Irvin Finkel z blízkovýchodního oddělení Britského muzea k tomu řekl BBC, že jde o hrdinský výkon. Tyto jazyky už se nepoužívají 2000 let. Sám se jako mladík v 70. letech práce na slovníku po tři roky účastnil.

Profesor Matthew Stolper z orientálního ústavu přiznává, že někdy to byla únavná, ale zároveň také fascinující práce. "Je to jako nahlížet oknem do minulosti vzdálené tisíce let," řekl.

SLOVNÍK MRTVÝCH JAZYKŮ

Projekt byl zahájen v roce 1921 a podílelo se na něm skoro 90 odborníků z celého světa. Díky jejich vzájemným konzultacím a záznamům vznikly téměř dva miliony hesel. Slovník má 21 svazků, přičemž jedinému písmenu je věnován celý díl. Na konci jsou pak podrobné odkazy na zdroje použitých informací.
Kompletní slovník přijde na 1995 dolarů (33.000 korun), ale je také k dispozici zdarma v onlinové verzi. K odkazu našeho elektronického věku Finkel řekl, že blázni jako on, kteří rádi luští staré nápisy, o něm za 1000 let třeba dospějí k tomuto závěru: "Řeknou, že to bylo období temna, kdy neexistovalo písmo, protože po nás možná nezůstane nic."

Hlavním zdrojem byly texty na hliněných a kamenných tabulkách nalezených na území někdejší Mezopotámie, tedy na území mezi řekami Tigris a Eufrat, kde se dnes nachází Irák. Starověká Mezopotámie sahala také částečně na území nynější Sýrie a Turecka. Texty poskytly velmi bohatý materiál, protože jde o dokumenty zahrnující vědecká, zdravotní i právnická témata, o milostné dopisy, epickou literaturu i vzkazy určené bohům.

"Je to neskutečná věc. Můžeme si přečíst ta starodávná slova básníků, filozofů, kouzelníků a astronomů, jako by pro nás psali anglicky. Když se roku 1850 začalo s vykopávkami v Iráku, našlo se pod zemí i na zdech paláců mnoho nápisů, avšak nikdo tehdy nebyl schopen přečíst jediné slovo, protože šlo o mrtvý jazyk," řekl Finkel.

Vydavatelka slovníku profesorka Martha Rothová upozornila také na podobnosti starobylého jazyka s tím moderním. "Nesetkali jsme se se světem cizinců, nýbrž s něčím velmi, velmi známým," řekla. Na mysli měla svět osobních vztahů, lásky, citů, moci i praktických záležitostí jako třeba obdělávání polí nebo zavlažování.

Dnes je laické veřejnosti i odborníkům na univerzitách bližší kultura Řeků, Římanů a Egypťanů. V 19. století ale poutala pozornost Mezopotámie. Jednak proto, že se vědci snažili najít důkazy pro příběhy popsané v bibli, jednat proto, že lidi fascinovala vyspělost mezopotamské kultury.

ANTROPOLOGICKÝ SLOVNÍK

Mezopotámie se řadí ke třem nebo čtyřem místům, kde se objevilo písmo. Klínopis, který jako první použili Sumerové, je dle Finkela nejstarším písmem na světě a stal se inspirací pro známější hieroglyfy. Jeho hranaté znaky přejali obyvatelé Mezopotámie. Byly vtlačovány do hliněných tabulek, které pak byly vypáleny na slunci nebo v pecích. Texty tak byly dobře uchovány, avšak znaky se nepsaly snadno. Proto lidé kolem roku 600 před naším letopočtem začali dávat přednost aramejštině, jejíž zápis byl snadnější.

Mnozí slovník považují za velký a impozantní památník. Ti, kdo na něm pracovali nejvíc, také upozorňují na jeho slabiny. Vědci totiž dosud neznají význam všech slov, ale výzkum pokračuje a stejně tak i zdokonalování slovníku. Co se profesora Stopera týče, revize prý ponechá "mladým mozkům a čerstvým rukám".

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.