Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vědci vyvíjejí vakcínu proti krvácivé horečce, zkouší ji v Thajsku

Zdraví

  17:16
PAŘÍŽ - Vědci zaznamenali první významnější úspěch v boji proti krvácivé horečce dengue, kterou přenášejí moskyti. Podařilo se jim vyvinout vakcínu, která dosahuje 30procentní úspěšnosti.
injekce - ilustrační foto

injekce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Očkovací látka francouzského farmaceutického koncernu Sanofi Pasteur byla v rámci takzvané druhé zkušební fáze otestována na více než 4000 nakažených dětech v Thajsku. Informoval o tom renomovaný lékařský časopis The Lancet.

Dengue

Dengue se projevuje vysokou horečkou a také bolestmi hlavy a kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a následně vyústit v úmrtí nemocného. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je každý rok epidemií dengue postiženo 50 až 100 milionů lidí. V 2,5 procenta případů je nemoc smrtelná.

Vzhledem k tomu, že výzkumníci doposud v hledání účinné protilátky tápali, je podle agentury AFP i třetinová úspěšnost velkým pokrokem.

Naděje na jeho větší účinnost byla přitom vyšší při zjištění, že je 60procentní až 90procentní u sérotypů, tedy skupin mikroorganismů stejného druhu, DEN-1, DEN-3 a DEN-4. Viry typu DEN-2 ale naopak vůči látce projevily nezvyklou odolnost, která vědce překvapila a která si vynutí další výzkum, jenž by toto chování osvětlil.

Horečka dengue se vyskytuje zejména v tropických oblastech, ale dostala se i do Evropy poté, co ji tam zavlekl komár tygrovaný (Aedes albopictus), který je hlavním přenašečem viru způsobujícího tuto nemoc.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...