Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vědci kritizují aroganci Grantové agentury ČR

Evropa

  7:00
PRAHA - Akademický sněm Akademie věd, který se sejde ve čtvrtek, bude zřejmě provázet ostrá diskuse o kolapsu informačního systému Grantové agentury České republiky. Vědci viní vedení agentury z nepromyšleného utrácení peněz a z arogance vůči předkladatelům projektů.

Pracovník německé laboratoře testuje přítomnost bakterie Escherichia coli. foto: Reuters

Kolaps systému považují jen za vyústění celkově špatného vedení agentury. "Několik dnů se už o ničem jiném nediskutuje," řekl bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. Šéf agentury Petr Matějů je takřka na každém zasedání sněmu terčem ostré kritiky. Přestože je na sněm zván, zasedání se neúčastní.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura musela kvůli rozsáhlé poruše úložiště dat zastavit a zrušit vyhlášené veřejné soutěže ve výzkumu a inovacích. Nové veřejné soutěže vyhlásí v polovině května, potvrdil již dříve ředitel agentury.

'Věda a vzdělanost se podřizuje podnikatelské sféře'

Akademikům rovněž stále vadí vládní metodika hodnocení výsledků vědecké práce, kterou odsoudil i audit zahraničních expertů vyžádaný ministerstvem školství. Požadují vyřešení tohoto problému ještě dříve, než bude sestavován rozpočet, protože hodnocení podle této metodiky je podkladem pro rozdělování peněz na výzkum a vývoj.

Grantová agentura

Grantová agentura byla založena v roce 1993. Poskytuje finanční podporu na vědecké projekty. Ročně agentura dostává až 1800 žádostí o grant, zhruba třetina uspěje. Průměrné roční náklady na jeden projekt jsou kolem 650.000 korun.

Šéf akademie Jiří Drahoš v této věci odeslal dopis vedení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které předsedá premiér Petr Nečas (ODS). Obává se totiž dalšího snížení dotace akademii ze státního rozpočtu.

Akademikové si také stěžují na údajné snahy podřídit vědu a vzdělanost výhradně zájmům podnikatelské sféry. Volají po silnějším a koordinovanějším odporu akademické obce. Je podle nich třeba dosáhnout stavu, kdy budou stanoviska odborné veřejnosti k vědě a vzdělanosti respektována jako východiska pro rozhodování politiků.

Členové sněmu si také vyslechnou informace o stavu příprav realizace dvou velkých vědeckých infrastruktur, které se budují s finanční podporou Evropské unie. Jde o superlaser ELI ve středočeských Dolních Břežanech a o biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV ve Vestci u Prahy.

Autoři: ,