Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vědci připravili nové materiály pro pěstování lidských buněk

Věda

  5:37
PRAHA - Tuzemští vědci připravili nové materiály s upraveným povrchem, které jsou vhodné jako podklady pro pěstování lidských buněk. Výsledky výzkumu by se mohly v budoucnu uplatnit při výrobě dočasného krytu kůže, částí cévních protéz či kostních tkání.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

„Řešitel projektu Václav Švorčík byl za výzkum oceněn Cenou předsedy Grantové agentury ČR,“ informovala o tom mluvčí Grantové agentury České republiky Gabriela Bechyňská.

Na mezioborovém výzkumu spolupracovali chemici z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s odborníky z Fyziologického ústavu Akademie věd a Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Čeští a australští vědci zjistili, proč mohou buňky tvořit nádory

Vědci se zaměřili především na plasty, s nimiž se dobře pracuje a zároveň jsou cenově dostupné. V bioaplikacíách se ale zatím používají relativně omezeně, protože jejich povrchové vlastnosti většinou nejsou vhodné pro interakci s buňkami. „Proto jsme náš výzkum zaměřili na úpravu povrchu těchto materiálů tak, aby nabídly živým buňkám pro ně atraktivní prostředí,“ uvedl Švorčík v tiskové zprávě.

Popáleniny a kožní poranění

Nové materiály by mohly pomoci pacientům po těžkých popáleninách, s kožními poraněními způsobenými cukrovkou nebo s bércovými vředy. U cévních protéz se vědci soustředí na povrch v místě spojení s vlastní tepnou nebo žílou. Materiál musí dobře přirůst relativně rychle, ale zároveň ho nesmí do buněk narůst příliš mnoho, protože by to vedlo k opětovnému zúžení cévy.

Oceněný řešitel projektu považuje cestu pro aplikovaný výzkum jakožto další nástavbu projektu za otevřenou. Připomněl ale, že obdobné projekty z oblasti medicíny jsou zpravidla časově i finančně velmi náročné.

Autor: