Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vědci se vydají za tasmánským vlkem. Vyhynulý živočich byl údajně spatřen v Austrálii

Magazín

  16:02
BRISBANE/PRAHA - „Přijatelná“ možná pozorování vakovlka tasmánského rozhýbala vědce. Vydají se tedy na výpravu ve snaze najít po vyhynulém vačnatci stopu. Nechystají se ale do Tasmánie, ale na sever pevninské Austrálie.

Tasmánský vlk. foto: wikimedia.org

Poslední vakovlk tasmánský, zvaný také tasmánský vlk, zemřel v zajetí v Hobart zoo v Tasmánii, ostrovním státě Austrálie, v roce 1936. Předpokládá se, že v pevninské Austrálii vyhynul již před více než dvěma tisíci lety.

Tasmánský vlk přežíval v Tasmánii až do 30. let 20. století. Jeho vyhynutí souvisí s rozvojem zemědělství nových, bílých přistěhovalců. Jako noční živočich býval spojován s útoky na ovce a byl loven osadníky, přičemž tasmánská vláda vyplácela odměny za mrtvé jedince i mláďata - bylo tak zastřeleno tisíce kusů. Evropští migranti sebou navíc přivezli i divoké psy, kteří pro vakovlka začali znamenat konkurenci. Posledního známého volně žijícího tasmánského vlka zastřelil farmář roku 1930.

Podle nedávných pozorování ale může přinejmenším jeden stále běhat v Queenslandu, tedy na severovýchodě Austrálie. Není to poprvé, co někdo hlásil, že viděl tasmánského vlka, ale zatím nebyla žádná pozorování, fotografie ani videa potvrzena.

Profesor biologie Bill Laurance mluvil s dvěma svědky a usoudil, že podle jejich popisu by mělo jít o tasmánského vlka. Obě pozorování byla hlášena z podobného místa, Laurance ale nechtěl sdělit žádná specifika. „Všechno je přísně tajné,“ sdělil listu The Guardian. Navíc ti, kteří pozorování nahlásili, nechtějí průběh pozorování zveřejnit „ze strachu, že by byli označováni za podvodníky,“ dodal.

Na možné přežití tasmánského vlka reagoval i známý vědec a popularizátor vědy Richard Dawkins: „Je to pravda? Byl spatřen živý tasmánský vlk (Thylacinus cynocephalus)? A v Austrálii a ne v Tasmánii? Jak bych si přál, aby to byla pravda.“

26.března 2017 v 00:10, příspěvek archivován: 29.března 2017 v 15:30

Can it be true? https://t.co/4Qjv8jdzXm Has Thylacinus been seen alive? And in mainland Australia not Tasmania? I so want it to be true.

Vedoucí terénního výzkumu Sandra Abellová nyní vybírá, kam umístit celkem 50 kamer, které by snad mohly vakovlka zachytit. Samotný výzkum by měl probíhat během dubna a května.

„Není pravděpodobné, že najdeme tasmánského vlka, ale určitě získáme spoustu dat o predátorech žijících v těchto místech,“ sdělila. Současně ale podle ní „není nemožné“, že by vakovlka znovuobjevili. „Není to mytické stvoření (...) Vůbec to nevylučuji, ale skutečně je vyfotit by bylo ohromně šťastné,“ dodala.

Pokud by byl tasmánský vlk skutečně nalezen, nebylo by to v poslední době ojedinělé „vstání z mrtvých“. V nedávné době byla například doložena existence papouška nočního, který byl do roku 2013 považován za vyhynulého.