Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vědci v Brazílii objevili nový druh dinosaura

Věda

  7:56
MADRID - Brazílie nesplňuje podmínky pro velké paleontologické nálezy, ty jsou zaznamenávány spíš v pouštních oblastech než ve florou oplývajících krajinách. Přesto její jižní cíp u hranic s Uruguayí nabídl vědcům nový druh dinosaura, napsal španělský list El Mundo.
Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto)

Vědci objevili nový druh dinosaura. (Ilustrační foto) foto: ČTK

Badatelé použili satelitní snímky z Google Earth, aby určili další lokality pro své pátrání po nových druzích obratlovců z období permu. Měli štěstí v roce 2009, kdy objevili v jihobrazilském státě Rio Grande do Sul fosilii zvláštního býložravce, který se oblastí proháněl před 260 miliony let.

Nalezena byla i část lebky
Ačkoliv se Tiarajudens eccentricus živil rostlinnou potravou, jeho chrup zahrnoval i ohromné tesáky, jaké se jinak vyskytují jen u masožravců. Kromě několika kostí byla nalezena i část lebky, která obsahovala mohutné řezáky, jež býložravci používají k ukousávání a vytrhávání vegetace.

Čtěte také

Zub stejně dlouhý jako lebka
Pozornost vědců ale připoutal 12 centimetrů dlouhý špičák, stejně dlouhý jako lebka. Kromě toho měl živočich 13 zubů stoličkového typu, které ale nebyly umístěny v čelistní části, jak je obvyklé u savců, nýbrž na měkkém patře.

"Zatím nebyl nalezen žádný jiný živočich se stoličkami v této části tlamy. Je to naprosto nový rys," zdůraznil salvadorský paleontolog Juan Carlos Cisneros. Díky svému neobvyklému ozubení dostal tvor jméno - Tiarajudens eccentricus - podivný zubatec z Tiarajú.

Stoličky jsou velmi dobře vyvinuté a nesou stopy opotřebování, což by podle Cisnerose potvrzovalo, že jde o rozeného býložravce. Určitě konzumoval velmi vláknité rostliny, byl to velmi specializovaný býložravec, jako jsou dnešní přežvýkavci, dodal.

Býložravec a dlouhé tesáky
Paleontologové odhadují, že Tiarajudens, jenž dorůstal velikosti menšího tapíra, žil před 260 až 265 miliony let. Jde tedy o nejstaršího známého živočicha se schopností žvýkat rostlinnou hmotu. Savci se objevili až zhruba o 50 milionů let později. Před nimi sice obývala planetu zvířata známá jako kynodonti, která žvýkala vegetaci, ale jsou mladší než Tiarajudens eccentricus.

Velkou neznámou představuje fakt, proč by býložravý živočich potřeboval tak velké tesáky, charakteristické pro masožravce. "Domníváme se, že mu tyto špičáky mohly sloužit k obraně před predátory i v boji se soupeři jeho vlastního druhu o získání území nebo samice," soudí Cisneros.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...