Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vědci vyvrátili teorii o arenavirech. Hlodavcům škodí

Věda

  7:00
PRAHA - České vědkyně spolu s britskou kolegyní a kolegou vyvrátily dlouhodobě zakořeněný názor, že arenaviry hlodavcům neškodí, protože se dlouho vyvíjely spolu s nimi. Lidem v Jižní a Severní Americe tyto viry působí krvácivou horečku s vysokou úmrtností.
Vir (ilustrační foto)

Vir (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle nových poznatků arenaviry naopak často mění hostitelské druhy a rychle se přizpůsobí novým hostitelům. Tým objev zveřejnil ve vědeckém časopisu Molecular Ecology, uvedl tiskový odbor Akademie věd.

Natália Martínková a Michaela Bayerlová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Masarykovy univerzity v Brně spolu s Nancy Irwin a Olivier Missa z Univerzity v Yorku ve Velké Británii studovaly evoluční vztahy hostitelů s viry. Celkem dvacet tři známých druhů arenavirů napadá asi třicet dva druhů savců, především hlodavců.

ČTĚTE TAKÉ:

Tým zjistil, že skupina arenavirů patogenních pro člověka napadá hlodavce žijící v témže regionu náhodně. Výskyt několika hlodavců ve stejné oblasti dává virům příležitost snadno přeskočit na jiného hostitele, což vítězí nad potřebou najít blízce příbuzného hostitele s podobnými vlastnostmi a obrannými schopnostmi.

Michaela Bayerlová

Bayerlová vystudovala matematickou biologii v Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Nyní postgraduálně studuje na univerzitě Göttingenu, kde se věnuje medicínskému výzkumu.

Právě to podle Martínkové vyvrací domněnku, že se arenaviry Nového světa vyvinuly společně s hostitelskými hlodavci. Mnohé z nich přeskakují na nové hostitele, když se jim vyskytne vhodná příležitost, dodala.

"Tyto výsledky představují důležitou informaci pro pochopení, které patogenní linie virů jsou potenciálně nebezpečné a mohly by se dál rozšířit," dodala Martínková. Martínková je laureátkou stipendia L'Oréal Pro ženy ve vědě za rok 2012 a v roce 2011 získala Prémii Otto Wichterleho udělovanou Akademií věd. Zabývá se evoluční genetikou se zaměřením na infekční onemocnění a přednáší v Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně.

Autoři: ,