Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vědci zjistili, proč kukačka úspěšně parazituje v hnízdech

Věda

  7:00
PRAHA - Brněnští vědci zjistili, proč kukačka obecná tak úspěšně parazituje v hnízdech jiných ptačích druhů. Nejenže klade svá vejce do cizích hnízd a přenechává jim veškerou péči o své potomky, je navíc schopna si hostitelská hnízda aktivně vybírat.
Kukačka obecná - ilustrační foto.

Kukačka obecná - ilustrační foto. foto: ČTK

Zjistili to vědci z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Každá samice kukačky snáší vejce jednoho typu, jenž se více či méně podobá vejcím hostitelského druhu, na který se daná samice specializuje. Vejce jsou podobně zbarvená jako vejce hostitele (mimikry). Tím se zvyšuje šance, že je hostitel nerozpozná a neodstraní. Dosud se však nevědělo, zda si kukaččí samice vybírají i konkrétní hnízda v rámci hostitelské populace.

Kukačka tak může svým chováním dokonce vyvíjet na hostitele selekční tlak, aniž musí zlepšovat mimikry svých vajec. "Dosavadní výzkumy se zaměřovaly na druh, ale my jsme se podívali na jedince. Přišli jsme na to, že kukačka je schopna si vybrat hnízdo hostitele tak, aby mimikry čili přizpůsobení bylo co nejlepší, aby hostitele ošálila," řekl ředitel Ústavu biologie obratlovců v Brně Marcel Honza.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledky výzkumu publikoval jeho tým v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B. Vědci nejprve změřili křivky odrazivosti desítek vajec kukaček a snůšek rákosníků velkých, kteří jsou na jižní Moravě jejími běžnými hostiteli. Výsledek statistických analýz je překvapil. "Přišli jsme modelem ptačího vidění na to, že kukačky jsou schopny si vybírat v rámci konkrétní populace a konkrétního hostitele ta hnízda, aby byly mimikry co nejlepší," poznamenal Honza.

Barva se nemění

Existují tak kukačky, které snášejí například modrá, hnědá nebo béžová vejce, a snaží se je dávat hostitelům, kteří odpovídají zbarvení. Například kukačky ve Skandinávii většinou snášejí modrá vejce, protože jejich běžným hostitelem je rehek s modrými vejci. Naopak ve střední Evropě je hostitelem rákosník.

Vědecké poznatky tak boří jeden z mýtů, že kukačky v průběhu života mění zabarvení vajec a vybarvují si je podle druhu hostitele. Barva je totiž neměnná. "Unikátnost objevu spočívá v tom, že si kukačky v určité lokalitě vybírají hnízda taková v rámci jednoho druhu, aby mimikry byly co největší," dodal Honza.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...