Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejzdravější stravování? Vegetariáni málokdy trpí obezitou

Zdraví

  6:51
Které alternativní styly stravování člověku nejvíc prospívají a které nejvíc škodí? Odpověď na tuto otázku není právě jednoduchá. Zjistit, kolik Čechů se v současné době stravuje alternativně, je docela obtížné.

Grilovaná zelenina. foto: Shutterstock

„Uspořádat reprezentativní průzkum by byl nejspíš problém,“ míní internistka a odbornice na zdravou výživu Kateřina Cajthamlová. „Už proto, že tito lidé většinou odmítají vyplňovat dotazníky pro většinovou společnost.“ Podle nutriční specialistky a odborné garantky společnosti Zdravé stravování Kateřiny Šimkové je z hlediska zdravé výživy nejméně vhodná strava blížící se hladovce, nevhodné jsou i jednostranné diety. Jednou z nich je i v poslední době poměrně populární dieta založená na vynechání sacharidů.

Quiche, saláty i skvělé polévky. 5 nejlepších vegetariánských restaurací

Zdravý jídelníček musí totiž obsahovat všechny živiny. Tedy vedle zmíněných sacharidů i bílkoviny, tuky, dostatek vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Když vynecháme sacharidy či je snížíme na minimum, tělu začne chybět energie. Tu si nejdříve bere z tukových zásob, a pokud i nadále pokračujeme v bezsacharidové dietě, organismus si při nejbližší příležitosti vytvoří další tukové zásoby a zároveň ubývá svalů.

S ubývající svalovou hmotou se snižuje nejen množství spáleného tuku, ale i bazální metabolismus. Tělo si tvoří stresové hormony, které mu opět přikazují ukládat si tuk na horší časy. A výsledkem je přemíra tuků a nedostatek svalů.

Doktorka Cajthamlová však míní, že účinky téže diety nemusí být vždy stejné. „Nedá se říci, který styl je nejškodlivější,“ míní. „Záleží na věku, konzumentovi a jeho rodinných dispozicích.“

Jinak řečeno na aktivního sportovce bude mít vegetariánská dieta jiné účinky než na člověka, který většinu času tráví před obrazovkou počítače.

Životní styl hraje velkou roli

Právě vegetariánskou stravu, jejímiž pravidly se podle odhadů řídí asi dvě procenta Čechů, považuje řada odborníků za nejzdravější formu alternativního stravování. Konkrétně pak její laktoovo vegetariánskou podobu, jejíž hlavní složkou jsou obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina. Z produktů živočišného původu dovoluje jíst pouze vejce, mléko a mléčné výrobky.

„Ještě by tito lidé měli aspoň občas svůj jídelníček doplnit o kousek ryby,“ říká profesorka Marie Kunešová, vedoucí oddělení obezitologie pražského Endokrinologického ústavu. Vegetariáni ve srovnání s běžnou populací podle jejích slov obvykle věnují více času stravování, většinou se i dostatečně hýbou a nekouří. A obvykle také věnují více pozornosti svému zdravotnímu stavu.

Potravinová pyramida

Patra odzdola nahoru napovídají, co máme jíst. Nejčastěji bychom do své stravy měli zařazovat to, co je v základně pyramidy, nejméně pak to, co je na jejím vrcholu. Podstatné však je sestavit si stravu pestře.

  • 4. nejvyšší patro: sladkosti, tučná jídla, alkohol
  • 3. patro: mléko, jogurty, sýry, maso, drůbež, ryby, vajíčka
  • 2. patro: zelenina, ovoce
  • 1. spodní patro: pečivo, obiloviny, rýže, těstoviny

Díky tomu je pak netrápí leccos z toho, co je u lidí, kteří se stravují klasickým způsobem, běžné. Zajímavé poznatky o lidech dodržujících vegetariánskou dietu přinesla před osmi lety i diplomová práce Tělesná stavba a rozložení podkožního tuku u vegetariánů, která vznikla na katedře antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Její autorka Blanka Petrovická oslovila 90 dobrovolníků, kteří se stravovali tímto způsobem, a získané poznatky pak analyzovala.

Zjistila, že sledovaná skupina má ve srovnání s běžnými strávníky prokazatelně nižší hodnoty tělesné hmotnosti a nižší procento tělesného tuku. Jeho rozložení bylo navíc zcela optimální. Více než 70 procent vegetariánů pravidelně sportovalo, převážná většina z nich nikdy nekouřila ani nepila alkohol.

Nejlepších výsledků přitom dosáhli právě zmiňovaní laktoovovegetariáni. Poznatky Blanky Petrovické se tedy vmnohém shodují se zkušenostmi některých odborníků. „Vegetariáni jsou obézní spíše výjimečně, a to nejen v důsledku vegetariánské diety, ale zpravidla i díky obecně zdravějšímu životnímu stylu,“ říká profesorka Kunešová. „Zda jsou však zdravější než nevegetariánská populace, nebylo dosud jednoznačně prokázáno.“

Většinové populaci by proto spíše doporučovala dodržovat pravidla správné životosprávy. Kromě racionálního jídelníčku to je i dostatek pohybové aktivity a spánku, nekuřáctví a mírná konzumace alkoholu. Za dobrou pak považuje pomalou konzumaci stravy. Už proto, že lidé, kteří si zvyknou jíst pomalu, obvykle nemívají problémy s přebytečnými kilogramy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!