Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vítězství! Vesmírná loď Orion, která má letět s lidmi na Mars, prošla testem

Věda

  13:23aktualizováno  13:25
MYS CANAVERAL - Svůj první testovací let startující z floridského Mysu Canaveral úspěšně ukončila nová vesmírná loď Orion. Start byl podle plánu v pátek v 7:05 místního času (13:05 SEČ), a to po jednodenním odkladu, který zapříčinily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do nosné rakety.

První testovací let nové vesmírné lodi Orion z floridského Mysu Canaveral byl prozatím odložen kvůli silnému větru, který v oblasti panuje. foto: Reuters

Nový vesmírný dopravní prostředek by měl v budoucnosti opět dopravit lidskou posádku na Měsíc a rovněž umožnit výpravy k asteroidu a na Mars. S prvním pilotovaným letem s astronauty na palubě se ale počítá až po roce 2020.

Náklady programu Orion, na němž se výrobou servisního modulu podílí také Evropská vesmírná agentura (ESA), se pohybují kolem 15 miliard dolarů (přes 330 miliard Kč). Další velké finanční prostředky si ale ještě vyžádá vývoj a výroba nové rakety amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která by měla Orion vynášet. Její test s obletem Orionu kolem Měsíce je zatím plánován na konec roku 2017.

První let potrvá před čtyři hodiny

Orion dnes vynesla do vesmíru nosná raketa Delta IV společnosti United Launch Alliance (ULA). První let  trval 4,5 hodiny a vesmírná loď během této doby dvakrát obkroužila Zemi.

Zkušební let měl prověřit systémy důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během letu i při návratu na Zemi.

Orion vynesla do vesmíru nosná raketa Delta IV společnosti United Launch Alliance (ULA). První let byl krátký - trval jen 4,5 hodiny a vesmírná loď během této doby dvakrát obkroužila Zemi. O historický okamžik jde i kvůli tomu, že jde o vůbec první vesmírnou loď NASA od ukončení využívání raketoplánů v červenci 2011, uvedla agentura AP.

První pohledy z vesmírné lodi Orion na Zem.

Páteční test přiblížil NASA „o krok blíže“ k vyslání lidí na palubě Orionu do vesmíru, uvedl těsně před startem Bolden. Atmosféra v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se dnes podobala té z dob, kdy odsud startovaly raketoplány. Na start bylo pozváno na 27 000 hostů, mezi nimi i bývalí a současní astronauti. NASA si ale nebyla jistá, kolik jich dorazí, když byl start o den odložen. Místní tiskové středisko ale bylo přeplněné, stejně tak jako všechny hotely v okolí. „Dnešek je velkým dnem pro svět, pro lidi, kteří znají a milují vesmír,“ dodal šéf NASA.

Náklady programu Orion, na němž se výrobou servisního modulu podílí také Evropská vesmírná agentura (ESA), se pohybují kolem 15 miliard dolarů (přes 330 miliard Kč). Další velké finanční prostředky si ale ještě vyžádá vývoj a výroba nové rakety NASA, která by měla Orion vynášet. Její test s obletem Orionu kolem Měsíce je zatím plánován na konec roku 2017.

První let je testovací

Zkušební let měl prověřit systémy důležité pro bezpečnost a životní podmínky posádky při startu, během letu i při návratu na Zemi.

Prvním bodem testu byl podle NASA úspěšný start a doprava na oběžnou dráhu, nejprve 185 až 888 kilometrů nad Zemí. Po prvním ze dvou plánovaných obletů planety pak loď pomocí pohonu servisního modulu vystoupala až na maximální výšku 5808 kilometrů. Pro srovnání, Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) se pohybuje na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 420 kilometrů.

První start vesmírné lodi Orion na Floridě sledovala řada fotografů.

Dalším úkolem bylo prověřit přesné a bezpečné oddělení ochranných panelů a záchranného systému pro přerušení startu (LAS) po určité době stoupání a odhození servisního modulu a ochranného krytu při návratu na Zemi. S tím souvisí i ověření tepelné ochrany - při sestupu Orion vletěl do atmosféry rychlostí téměř 32 000 kilometrů za hodinu (což by se mělo podobat návratu vesmírné lodi z Měsíce) a jeho tepelný štít se rozpálil až na 2200 stupňů Celsia.

Test rovněž ukázal, jak funguje přistávací systém a následné vyhledání a vyzvednutí modulu z moře. Rychlost Orionu se při sestupu atmosférou postupně zpomalila až na přibližně 480 kilometrů za hodinu. Další zbrzdění, až na 160 kilometrů za hodinu, zajistily do minuty po svém otevření ve výšce 6,7 kilometru dva stabilizační padáky. Po nich se rozevřely tři vodící padáky, které dva kilometry nad mořem vytáhnuly tři masivní padáky, s nimiž loď přistala ve vlnách Tichého oceánu u pobřeží Mexika rychlostí menší než 27 kilometrů za hodinu.

Přistání vysílala v přímém přenosu TV NASA.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!