Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vesmírný program KLDR kritizuje už i Čína

Věda

  7:03
NEW YORK/PEKING/PCHJONGJANG/BRUSEL - Generální tajemník OSN i šéfka evropské diplomacie se připojili ke kritice, kterou ve světě vyvolala zpráva, že Severní Korea se chystá příští měsíc vyslat do vesmíru vlastní satelit. Znepokojení veřejně projevila také Čína, což je podle agentury Reuters v případě jejího komentování chování KLDR poměrně vzácné.

Model severokorejské rakety Scud-B foto: ČTK

Pchjongjang, zřejmě aby zmírnil mezinárodní kritiku, pozval podle agentury AFP na odpálení rakety zahraniční pozorovatele. V prohlášení, které v pátek zveřejnila newyorská centrála OSN, Pan Ki-mun zdůrazňuje, že pokud Pchjongjang od zamýšleného kroku ustoupí, "bude to odpovídat jeho dřívějšímu závazku zdržet se startů raket dlouhého doletu".

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf světové organizace naléhá na Severokorejce, aby "beze zbytku respektovali příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, zejména rezoluci číslo 1874 z roku 2009, která jakékoli starty s využitím technologie balistických raket zakazuje".

Vyhněte se eskalaci napětí

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová naléhá na KLDR, aby se svého plánu vzdala. "Nejvyšší zástupkyně (EU pro zahraniční vztahy) vyzvala KLDR, aby naléhavě potvrdila, že ustoupí od ohlášeného odpálení (rakety), a aby pokračovala v budování vzájemné důvěry," uvedl v komuniké úřad Ashtonové.

Severokorejské pokusy

Severokorejský satelit má být za pomoci rakety Unha-3 vypuštěn tři roky po obdobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa Unha-2 tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu. KLDR trvá na tom, že její vesmírný program má mírový charakter a omezení raketových zkoušek se ho netýká.

Agentura Nová Čína oznámila, že první náměstek čínského ministra zahraničí Čang Č'-ťün tlumočil znepokojení své vlády severokorejskému velvyslanci v Pekingu. "Upřímně doufáme, že zúčastněné strany zachovají klid, projeví zdrženlivost a vyhnou se eskalaci napětí, která by mohla vést ke komplikovanější situaci," citovala Čanga Nová Čína.

Podle agentury Reuters tak Čína přímo KLDR neodsoudila. Je ovšem velmi vzácné, aby Peking veřejně dával najevo, že vyvíjí tlak na svého severokorejského spojence, který je na Číně ekonomicky zcela závislý.

Severokorejská oficiální agentura KCNA podle AFP oznámila, že severokorejský výbor pro vesmírnou technologii na start "pozve zahraniční odborníky s dobrými znalostmi kosmické vědy a technologie a novináře".

'Mírové poslání'

Severní Korea v pátek ohlásila, že v termínu od 12. do 16. dubna vypustí družici zkonstruovanou za pomoci domácích technologií, která bude mít mírové poslání. Zatímco Pchjongjang tvrdí, že satelit na oběžnou dráhu umístí na počest stého výročí zakladatele země Kim Ir-sena, které připadá na 15. dubna, v zahraničí zaznívají obavy, že skutečným cílem je vyzkoušet raketu dlouhého doletu.

Rezoluce 1874

Rezoluce Rady bezpečnosti 1874, která Severní Koreji zakazuje balistické testy, byla přijata v červnu 2009 v reakci na severokorejskou jadernou zkoušku. Dokument zároveň rozšířil sankce vůči KLDR včetně zavedení zbrojního embarga a zmrazení severokorejských aktiv, jež by mohla být využita pro financování jaderného a raketového programu.

USA reagovaly sérií naléhavých konzultací s partnery, se kterými se v rámci takzvaných šestistranných rozhovorů snaží o zastavení kontroverzního severokorejského jaderného programu - tedy s Ruskem, Čínou, Japonskem a Jižní Koreou. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová pak informovala, že oslovení účastníci šestistranných jednání, která byla v minulosti opakovaně přerušena, souhlasili, že využijí svého vlivu, aby Pchjongjang přiměli k odvolání ohlášeného startu rakety se satelitem.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová označila chystaný severokorejský krok za největší provokaci a vyzvala Pchjongjang, aby dodržoval, co mu RB OSN zakázala. Nulandová dodala, že by USA mohly přehodnotit svůj příslib poskytnout Severokorejcům potravinovou pomoc v objemu 240.000 tun. Washington a Pchjongjang se na této pomoci dohodly letos v únoru a Severní Korea na oplátku souhlasila, že zmrazí své jaderné aktivity a zavede moratorium na raketové zkoušky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!