Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Krátký řetěz, malý výběh. Veterináři našli chybu v sedmině kontrol na pohodu zvířat

Magazín

  6:45
PRAHA - Veterináři letos do konce srpna našli chybu při každé zhruba sedmé kontrole zaměřené na životní pohodu zvířat. V polovině případů šlo o týrání ve smyslu zákona na ochranu zvířat. Od začátku roku provedli asi 4800 kontrol, nadpoloviční většina byla v zájmových chovech. Prověřili více než šest milionů zvířat, z toho 5,2 milionu hospodářských.

Štěně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle něho se však situace v Česku postupně zlepšuje. Mezi nejčastější chyby chovatelů hospodářských zvířat patří podle veterinářů administrativní nedostatky, například když si chovatel nevede záznamy o lékařských ošetřeních.

U zvířat v budovách pak nebývá poskytnutá přiměřená ochrana před větrem nebo predátory, chovatelé se také nestarají o zvířata, jež mají následně přerostlou rohovinu kopyt nebo přerostlou vlnu s parazity. U prasat je častým nedostatkem nedostatečný přístup k čerstvé napájecí vodě, u telat nevhodné ustájení, mláďata nemají dostatečnou podestýlku.

Kráva

„Problémy se projevují zejména u chovatelů, kteří nemají dostatek znalostí a zkušeností. Problematické bývají někdy ne zcela vydařené přestavby stájí a chovných prostor,“ uvedl Pejchal.

U domácích mazlíčků pak šlo často o nevhodné podmínky chovu, například u nich byly předměty, o něž by se mohli poranit. Pochybení veterináři konstatovali také v případech, kdy zvířata měla příliš malý dvorek, či byla uvázaná na krátkém řetězu, měla omezenou výživu nebo napájení.

Od začátku 90. let minulého století se však podle mluvčího veterinářů situace zlepšuje. U domácích mazlíčků přibývá podle něj v posledních letech množství obdržených podnětů od veřejnosti. „Mnoho podání je opodstatněných, velká část je však charakteru občanskoprávního jako sousedské spory nebo pokousání zvířat jiným zvířetem,“ dodal mluvčí.

Povinná registrace

Poslední dobou je častým i mediálním tématem problematika množíren psů. Zvířata často žijí v nevyhovujících podmínkách. V české legislativě by se podle některých tuzemských a zahraničních ochránců zvířat mělo proto zavést celoplošné a povinné značení psů, jejich centrální evidence a také zpřísnit podmínky chovu. To je však nákladné.

Ve vládní novele veterinárního zákona, kterou nyní projednávají poslanci, se počítá s povinnou registrací chovů psů. Chovatelé je budou muset nahlašovat, pokud budou mít více než pět fen starších jednoho roku. Státu se nebudou muset hlásit například chovatelé služebních psů, vodících nebo asistenčních psů, loveckých psů nebo psů k odhalování výbušnin. Podobně se budou muset registrovat u veterinářů útulky pro opuštěná zvířata, kde podle důvodové zprávy k novele jsou někdy zvířata týrána.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...