Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vetřelci na chodidlech: plísně. Co s nimi?

Zdraví

  7:00
Plísně nohou a nehtů patří k velmi častým a nepříjemným problémům. Jejich léčba navíc trvá dlouho a obtíže se mohou vracet. „Mykóza nehtů neboli onychomykóza patří k těm onemocněním, která sice nemají závažné následky, ale léčí se velmi obtížně a zdlouhavě,“ vysvětluje PharmDr. Tomáš Andrt, vedoucí lékárník internetové lékárny Prozdravi.cz. Neléčená mykóza nehtů může mít i poměrně vážné následky.
Zápach nohou - ilustrační foto

Zápach nohou - ilustrační foto foto: Shutterstock

Původcem problémů jsou různé mikroorganismy, nejčastěji houby nebo kvasinky. Tyto mikroorganismy pronikají do nehtového lůžka a napadají je. "K charakteristickému obrazu onemocnění patří deformovaný nehet, žlutě zbarvený v dolní okraj. Toto žluté zbarvení je dáno tím, že mykóza ničí základní stavební kámen nehtů keratin," popisuje lékárník. Napadený nehet se postupně začíná odlupovat a deformovat. Pokud se včas nezačne s léčbou, může dojít k přenosu infekce na další části těla, což muže být u diabetiků velmi nebezpečné, protože mikroorganismy mohou v krajním případě způsobit gangrénu prstů.

K samotné infekci dochází velmi snadno v místech, kde se pohybuje hodně lidí, například v plaveckých bazénech, koupalištích, saunách, v posilovnách nebo společných sprchách. K nákaze ale může dojít i v kosmetických salonech, kde dostatečně nedodržují hygienická pravidla a nástroje používané na pedikúru nebo manikúru nejsou řádně vydezinfikované. "K rozvoji nemoci přispívá i to, že v naší populaci vzrůstá podíl lidí s oslabeným imunitním systémem. Odborníci uvádějí, že snižování imunity může zvyšovat riziko infekce původci mykózy nehtů," vysvětluje PharmDr. Andrt.

První pomocí u plísní nehtů jsou různé antimykotické přípravky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Pokud se ale problémy vrací, je namístě vyhledat ordinaci dermatologa a případně absolvovat specializované vyšetření na původce problémů. Následně pak lékař nasadí cílenou léčbu určenou pro konkrétní typ mikroorganismu. Při léčbě je také dobré vynechat slazené nápoje, sladkosti a pečivo obsahující bílou mouku. Obě tyto složky potravy mohou podporovat vznik nebo další opakovaní infekce. "Také je třeba se vyhnout nošení neprodyšného oblečení a obuvi, protože tím se pod nimi vytváří teplé a vlhké prostředí, kde se původcům infekce daří. Onychomykóza je také důsledkem špatného prokrvení nohou," radí lékárník.