Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vězení za urážku krále

Magazín

  10:02
BANGKOK/PRAHA - Jednoho z nejtěžších zločinů v Thajsku se dopustil sedmapadesátiletý Švýcar. Místní soud jej včera shledal vinným z urážky krále. Oliveru Rudolfu Juferovi nyní hrozí trest až 75 let vězení za pomalování portrétu všemi Thajci zbožňovaného a uctívaného monarchy.

Jufer. foto: Wichai TaprieuČTK

Jufer byl loni v prosinci přistižen, jak sprejem začernil několik plakátů s králem Pchúmipchonem Adundétem. Osoba krále je v Thajsku posvátná a nedotknutelná. Zdejší panovník se může navíc chlubit titulem současného nejdéle vládnoucího monarchy na světě. Na trůn nastoupil už v roce 1946.

Švýcara zachytily bezpečnostní kamery, když v severothajském městě Čchíengmaj černým sprejem „zdobil“ portréty krále. Jufer svůj čin navíc spáchal v době, kdy celé Thajsko oslavovalo 60. výročí králova nástupu na trůn a zároveň přesně ve státní svátek, kdy celé Thajsko slavilo 79. narozeniny monarchy. Ke svému činu se u soudu přiznal. Podle Juferových obhájců byl muž v době spáchání činu pod vlivem alkoholu.

Bez šance na podmínku
Konečný verdikt nad Švýcarem, který v Thajsku žije už více než deset let, má padnout 29. března. Minimální trest za urážku krále je v této východoasijské zemi sedm a půl roku za mřížemi.

Jufer v cihlově oranžovém vězeňském mundúru a s řetězy na nohou odmítl svůj případ komentovat. Podle jeho advokáta může doznání výši trestu snížit, určitě prý ale nějaký čas ve vězení stráví. „Podle mě nemá šanci dostat jen podmíněný trest,“ řekl advokát.

Juferův případ upozornil na neúprosné thajské zákony, které zakazují jakoukoli kritiku monarchie a celé královské rodiny. Ze tříhodinového projednávání kauzy před soudem byla vyloučena veřejnost, aby se detaily nedostaly do thajských médií. „Nechceme, aby se Thajci o tomto případu dozvěděli,“ řekl státní zástupce stanici BBC.

Obraz monarchie je v Thajsku velice přísně střežen a místní média smí o králi psát a mluvit jen uctivě. Přestože obdiv k monarchovi je u většiny Thajců nefalšovaný, kvůli přísným zákonům si nikdo nedovolí o něm ani diskutovat. Stejný respekt ke královské rodině je vyžadován i od cizinců.

Král: Jsem jen člověk
Sám král však zákon, který přísně chrání jeho osobnost, zpochybnil. V nedávném projevu prohlásil, že chránit jej od veškeré kritiky není správné. „Nevadí mi, když se kritika týká něčeho, co dělám špatně, protože jedině tak se to mohu dozvědět,“ řekl. „Když zakážete kritiku krále, jako byste říkali, že král není člověk,“ dodal.

Státní cenzura nicméně stále blokuje zahraniční webové stránky, které obsahují zprávy nebo internetové diskuse o monarchii. Zahraniční knihy a filmy o králi jsou v Thajsku rovněž zakázány. Země se tak ocitá v bludném kruhu. Bez veřejné debaty není možné zákon změnit.

Podobným obviněním jako Oliver Jufer už v minulosti čelilo několik cizinců. Za urážku thajské princezny byl například v roce 1994 zažalován francouzský podnikatel. Poté co jej v letadle stevardka požádala, aby zhasl své světlo, které rušilo poblíž sedící princeznu, sprostě zaklel. Hned na letišti jej za to zatkla policie.

S případem Olivera Jufera se znovu připomněly přísné tresty, které v Thajsku hrozí za spáchání i lehčích zločinů. Kruté podmínky thajského vězení na vlastní kůži zažilo i několik Čechů. Nejznámější je případ Radka Hanykovicse, který byl v roce 1996 v
Thajsku odsouzen za pašování heroinu k padesátiletému trestu vězení.

V thajských vězeních strávil jen osm let, protože se podařilo vyjednat, že si svůj trest snížený na polovinu odpyká v Česku, kde byl nakonec kvůli špatnému zdravotnímu stavu propuštěn. V lednu Hanykovics zemřel na následky dlouhodobé nemoci.

Témata: věznice, Thajsko, BBC, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!