Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vídeň není jen městem kultury, ale i netopýrů

Slovensko-cest

  17:37
Město na Dunaji patří podle ekologů z vídeňského magistrátu k metropoli, kde žije nejvíce netopýrů. Z 26 druhů pozorovaných v Rakousku se jich je ve Vídni vyskytuje 21. Například netopýr černý, velký či stromový.
Ilustrační foto netopýra

Ilustrační foto netopýra foto: ČTK

Magistrát pořádá pravidelně noc netopýrů. Letos se jedna konala už koncem května, další se uskuteční tento pátek. Zájemci budou moci po setmění při exkurzi na vybraná místa živočichy pozorovat.

Podobné akce se každoročně koncem srpna konají i v dalších státech. O zachování 45 druhů evropských netopýrů usiluje dohoda Eurobats, která začala platit v roce 1994.

Připojily se k ní víc než tři desítky zemí, mezi nimi i Česko či Slovensko.

Vídeň má program na ochranu netopýrů. Je součástí městského projektu ochrany živočišných druhů Netzwerk Natur. "Také ve Vídni jsou tato užitečná zvířata ohrožena a jsou pod přísnou ochranou," uvedl magistrátní odbor.

Podle něj se životní prostor těchto živočichů v metropoli neustále zužuje. Omezují ho postřiky a chemické prostředky v zahradách i na polích a loukách v okolí města. Tyto látky mají ničit hmyz, kterým se netopýři živí. Přicházejí tak o cennou potravu.

"Strach z netopýrů je neopodstatněný. Jsou to navýsost užiteční tvorové. Vyhubí velké množství brouků, much, pavouků a komárů. Pomáhají tak lidem v boji s hmyzem.¨

Za léto spotřebuje jeden netopýr až kilo hmyzu," upřesnili magistrátní ekologové. Podle nich vyrážejí netopýři svou potravu lovit "za světla pouličních lamp" na okraj vody i do parků.

Magistrátní ochranný program jednotlivým vídeňským čtvrtím ukládá, aby formulovaly pravidla pro zlepšení života netopýrů na svém území. Mezi takové zásady patří například výzva, aby zahrádkáři přestali na svém pozemku užívat chemikálie.

Majitelé nemovitostí by zas neměli ve svých domech ošetřovat dřevo jedovatými prostředky a neprodyšně uzavírat sklepy a půdy. Právě do nich se netopýři totiž často nastěhují. Mívají to ale v obydlených objektech podle magistrátních ekologů těžké. Lidé je tam většinou nestrpí a snaží se je vyhnat.

V létě si netopýři často v půdním trámoví vytvoří na několik týdnů domov a vychovají v něm svá mláďata. Na zimu se pak přesunou do sklepení a jeskyní, kde není mráz. Některé druhy létají až stovky kilometrů, aby našly vhodná zákoutí k přezimování.

Autor: