Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vši musíte ničit pečlivě. Ocet nepomůže, zajděte do lékárny

Zdraví

  7:15
Jsou strašákem snad pro každého rodiče. Pobyt v mateřské školce, dětský tábor, ale i výuka na základní škole, to vše jsou "rizikové okamžiky", po kterých může následovat nechvalně známý scénář.

Svědění vede také k tomu, že dítě má sklony být ve škole nepozorné. foto: Shutterstock

Protivné svědění, neklid, ale i rozedřené boláky na hlavě a následný nekonečný kolotoč odvšivování celé domácnosti. To znají všichni, kteří se už s těmito parazity potkali. A málo jich rozhodně není.

Mýty kolem běžné nemoci

Můžete sebevíc dbát na hygienu, ale vším se stejně nevyhnete. Onemocnění, které způsobuje veš dětská, se odborně nazývá pedikulóza, a přestože jde o naprosto běžnou nemoc, stále kolem těchto parazitů panuje celá řada nepravdivých mýtů.

ČTĚTE TAKÉ:

Časté je například přesvědčení, že jde o problém pouze dětí ze sociálně slabých rodin a s podprůměrnými hygienickými návyky. Ve skutečnosti ale vůbec nezáleží na tom, jak často myjete svým dětem vlasy nebo v jaké společnosti se nacházíte.

Jakmile se ocitnou v kolektivu, kde se objevily vši, je velmi pravděpodobné, že je budou mít také. Stačí, aby přišly do kontaktu s dítětem, které už je nemocné. Riziko hrozí ale při kontaktu s dítětem i vám, veš dětská si své hostitele nijak speciálně nevybírá.

Na petrolej zapomeňte

Pokud objevíte vši, případně hnidy ve vlasech svého dítěte, je vhodné dodržet následující scénář. Nejprve je třeba použít odvšivovací přípravek z lékárny přesně podle návodu. I když se v minulosti používal k likvidaci vší petrolej, raději to nezkoušejte.

Po petroleji vši sice hynou, ale současně jde o nebezpečnou látku, která může vyvolat těžkou alergickou reakci a velmi nepříjemné reakce na kůži. Proto je lepší sáhnout po přípravku určeném speciálně pro pokožku lidské hlavy. Problematické může být i použití antiparazitních přípravků pro zvířata, které někteří lidé doporučují jako alternativní způsob léčby.

Chce to trpělivost
Aby byl celý proces úspěšný, nevyhnete se pečlivému pročesání vlasů, ideálně speciálním hustým hřebenem, takzvaným všiváčkem, a následné kontrole, zda se vám podařilo odstranit vše. Je ale možné, že se vám nepodaří zlikvidovat všechny parazity a jejich zárodky nebo se dítě nakazí znovu, a proto je namístě aplikaci odvšivovacího přípravku opakovat.

Zárodky vší i vši samotné jsou schopny přežít až 24 hodin mimo pokožku hostitele a mohou se ukrývat například v ložním prádle, plyšových hračkách nebo čalounění. Proto musí být součástí odvšivení také dezinfekce domácnosti.

Majonéza ani ocet vši nezlikvidují

Zvolání „mám vši“ je něco, co všichni rodiče považují za katastrofu. Taková hrůza to ale není, je to snad jen velmi nepříjemné. Své o tom vědí i americké děti, s hlavou plnou vší přichází domů každoročně nejméně dvanáct milionů školáků. 

Rodiče jsou na likvidaci otravných parazitů ochotni použít téměř cokoliv, od majonézy přes ocet až po potenciálně nebezpečné chemikálie. Občas to zabere, ale dostat vši z dětské hlavy vůbec není jednoduché. Rozhodně většího úspěchu se americké děti dočkají ve chvíli, kdy rodiče sáhnou po nějakém profesionálním výrobku.

Tyto látky v posledních letech v mnoha případech opustily lékárny a jsou volně přístupné. Často jsou založeny na kombinaci pyrethrinu s piperonyl butoxidem. Pokud nic nezabere, musí děti pro předpis k lékaři, kde mohou vyfasovat cokoliv od benzylalkoholu až po organofosfáty. 

Byť jsou nepříjemné, v případě vší platí jedna věc – rodiče, nepanikařte! Jsou to jen vši. 

Václav Větvička, Autor je imunolog, učí na univerzitě v Louisville 

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...