Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Vyražte k vodě, díky zimě je stále dobrá

Zdraví

  7:00
PRAHA - Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku je první prázdninový týden díky chladnějšímu počasí většinou stále dobrá. Sinice a řasy přesto v řadě nádrží zhoršily kvalitu vody, což znamená určité riziko zejména pro citlivé jedince, děti a těhotné ženy. Zákaz koupání v současné době platí ale jen v pražském koupališti Šeberák.

A když nádrže zezelenají, pořád se dá jít na ryby foto: ČTK

Ve Středočeském kraji je kvůli sinicím horší voda jen v nádrži v Bakově nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav a na rybníku Jureček v okrese Praha - východ. Lidé se sníženou imunitou, děti a těhotné by se tam podle hygieniků proto neměli koupat. Řasy pak mírně zhoršily vodu v Tyršově koupališti v Lišanech na Rakovnicku a na koupališti v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Žádné omezení ohledně koupání tam ale nejsou nutná.

V Pardubickém kraji hygienici zaznamenali horší vodu v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku, ale ani tam není koupání zakázáno.

ČTĚTE TAKÉ:


Hygienici v Královéhradeckém kraji provedli tento týden rozbory vody jen na koupališti Pecka a ve Dvoře Králové nad Labem a voda je tam v pořádku.

Naopak v nádrži v Hamru na Jezeře a na Máchově jezeře na Českolipsku musejí lidé stále počítat s toxickými sinicemi. Voda proto není vhodná ke koupání, a to zejména pro citlivé lidi.

Koupání v Praze ve Vltavě je prý jen pro opravdové „fajnšmekry“, co si s trochou špíny dokážou poradit. Jiní zase tvrdí opak a koupání považují za bezpečné. Pro méně otrlé je asi lepší zajet trochu dál za město.

V Ústeckém kraji je mírně znečištěná voda ve třech koupalištích, ale stále se lze bez rizika koupat. Jde o koupaliště ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku a jezero Chmelař u Ústěka na Litoměřicku. Ostatní sledované nádrže mají dobrou vodu.

Také v Karlovarském kraji mají přírodní koupaliště až na výjimky dobrou vodu. Nevhodná ke koupání je jen ve Velkém rybníce na Karlovarsku. Voda se zhoršila také na Rolavě, proto hygienici radí se po koupání omýt čistou vodou.

V Plzeňském kraji je kvůli vodnímu květu a velkému množství sinic ke koupání nevhodný rybník Hnačov na Klatovsku. Zhoršená kvalita vody je i na přehradě České údolí u Plzně. Hygienici sice nádrž ke koupání nedoporučují, komplikace z případných toxických látek tam ale nehrozí. Horší voda je i na koupališti Podhájí u Horšovského Týna či na Valše na Klatovsku. Jihočeští hygienici nedoporučují stále koupání v areálu veřejného tábořiště Vojníkov ve vodní nádrži Orlík.

ČTĚTE TAKÉ:


Na Vysočině si udrželo čistou vodu 14 přírodních koupališť ze sledovaných 36. Nevhodné ke koupání jsou kvůli sinicím jen rybníky Pávov na Jihlavsku a Stráž na Pelhřimovsku. Zhoršená kvalita vody je i na Brněnské přehrada a koupališti Vémyslice na Znojemsku, koupat se tam však zatím lze. Na severu Moravy sinice dál
znepříjemňují lidem koupání ve vodních nádržích v Bašce na Frýdecko-Místecku a Bohušově na Bruntálsku.

V Olomouckém kraji hygienici letos sledují jen přírodní jezera Poděbrady nedaleko Olomouce, kde si voda stále udržuje vysokou kvalitu. Voda vhodná ke koupání i ve všech sedmi sledovaných plochách ve Zlínském kraji. Nižší průhlednost zjistili hygienici jen ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku pak našli při vstupu do vody řasy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!