Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ubývá vysokoškoláků. U studentů bodují ekonomické obory

Věda

  6:39
Vysokoškolských studentů vzhledem k demografickému vývoji ubývá. Od roku 2010, kdy skončil boom, do loňska se jejich počet snížil o více než 27,5 tisíce na 368.304. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách ministerstva školství. Přesná čísla pro nadcházející akademický rok zatím nejsou známa, ale podle předsedy Rady vysokých škol Jakuba Fischera bude pokles pokračovat.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

Před čtyřmi lety skončil bouřlivý rozvoj tuzemského vysokého školství, kdy se od roku 2000 počet studentů více než zdvojnásobil. Mohutný rozvoj tehdy zaznamenávaly i soukromé vysoké školy. Zatímco v roce 2000 na nich studovaly zhruba dvě tisícovky studentů, o deset let později to už bylo přes 57 000.

S vyšší šancí na přijetí na veřejné vysoké školy se však jejich podíl na celkovém počtu studentů od té doby snižuje, klesl ze 14,5 na necelých 12 procent. Na soukromých vysokých školách je ve srovnání s těmi veřejnými výrazně vyšší zastoupení lidí v kombinované či distanční formě studia. Zatímco na veřejných VŠ tuto formu v roce 2013 volila necelá pětina studentů, na soukromých to bylo přes 53 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco celkový počet studentů klesá, stoupá od roku 2010 počet cizinců na tuzemských VŠ. Loni jich bylo 40.836, z nichž více než polovinu tvořili Slováci. Dále na českých univerzitách studovalo 4312 Rusů a přes dva tisíce Ukrajinců. Pokud cizinci studují v češtině, stejně jako domácí studenti školné neplatí. Zpoplatněné je pouze studium v angličtině.

V České republice jsou dvě státní (Policejní akademie ČR v Praze a Univerzita obrany), šestadvacet veřejných a 44 soukromých vysokých škol. Novinkou je od aktuálního akademického roku umělecký Art & Design Institut vedený rektorem Milanem Knížákem.

Z veřejných vysokých škol mají nejvíce studentů Univerzita Karlova v Praze (48.200) a Masarykova univerzita v Brně (37.351). Na třetím místě byla loni s 22.256 studenty Česká zemědělská univerzita v Praze, přes 20 tisíc studentů studovalo ještě na Vysokém učení technickém v Brně, Českém vysokém učení technickém v Praze a Univerzitě Palackého v Olomouci.

Ze soukromých vysokých škol má nejvíce studentů Univerzita Jana Amose Komenského, kterou loni navštěvovalo 6603 lidí. Ta sídlí v Praze, ale výuku provádí na prostřednictvím vlastních regionálních center po celé ČR. Zhruba o tisícovku studentů méně měla Metropolitní univerzita Praha a třetí byla Vysoká škola finanční a správní s asi 4600 studentů. Školné na soukromých vysokých školách se obvykle pohybuje v řádech desítek tisíc korun za semestr.

Soukromé vs. veřejné

Rozdíl mezi veřejnými a soukromými VŠ lze zaznamenat u nejčastějších skupin studijních programů. Zatímco na veřejných s více než 80 tisíci studenty vedou Technické vědy a nauky, na soukromých mají velkou převahu ekonomické obory. Loni se jim věnovalo přes 21 tisíc z celkového počtu 43.710 studentů těchto institucí. Na veřejných VŠ patří ekonomickým vědám a naukám druhé místo, třetí jsou humanitní a společenskovědní obory.

Za poslední rok získaly nově akreditaci například studijní program Kytara - jazz na Akademii múzických umění v Praze nebo rybářství a akvaristika na ČZU. Na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě je zase možné nově studovat program Energetika pro 21. století. ČTK to sdělil tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka. Růst počtu nových programů se podle něj zastavil kolem roku 2010 v souvislosti se změnou financování vysokých škol, kdy jejich schválení už neznamenalo pro veřejnou VŠ další proplácené studenty navíc.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!