Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vyšší věk vede k rizikovým porodům, varují lékaři

Zdraví

  6:46
Nižší porodní hmotnost, problémy s imunitou kvůli předčasnému porodu, ale také třeba zvýšená pravděpodobnost psychických poruch. Taková rizika čekají děti starších matek – a pozor, také otců. Spolu s genetickými poruchami, jejichž výskyt také stoupá s věkem rodiček.
Porod - ilustrační foto

Porod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Dcera Jany Kalinové z Prahy se narodila loni v termínu po vcelku bezproblémovém těhotenství. I lékaře však zaskočilo, že holčička vážila sotva dvě kila. Naštěstí byla jinak v pořádku a začala přibývat na váze, takže za pár dní mohla jít s matkou domů. Možná však zůstane celý život hodně drobná. Příčina? Lékaři Janě řekli, že nižší porodní hmotnost mohla souviset s vyšším věkem matky a že placenta nejspíše nevyživovala ke konci těhotenství dítě tak dobře, jak měla.

Osm procent dětí se rodí dříve

Právě nižší porodní hmotnost novorozenců patří k rizikům spojeným s vyššímvěkem rodiček, stejně jako sem patří předčasné porody – děti kvůli nim mohou v prvních dnech po porodu mít potíže s dýcháním, oběhem či s udržováním tělesné teploty. Předčasných porodů je v Česku osm procent a rok od roku jich přibývá, což lékaři vysvětlují mimo jiné zvyšujícím se průměrným věkem matek. Roli nicméně hraje také vyšší počet dvojčat.

Vrozené vady

Průměrný věk matky při porodu v jednotlivých krajích Jde o průměrný věk, v němž žena porodila ať už první, či další dítě. Čím je tento věk vyšší, tím vyšší je riziko narození dítěte s Downovým syndromem.

Počet dětí narozených s Downovým syndromem a dětí, u nichž šla matka kvůli zjištěnému Downovu syndromu na interrupci (počet na 10 000 živě narozených)

Zdroj: www.vrozene-vady.cz

„Přitom v roce 2002 to bylo jen něco málo přes šest procent předčasně narozených dětí. Při počtu nad 100 000 porodů ročně tak jde o rozdíly v řádu tisíců dětí,“ vyčíslil Lumír Kantor, primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Lékař upozorňuje, že různé zdravotní potíže spojené s narozením před termínem se nemusí týkat jen dětí, které přišly na svět před třicátým týdnem gravidity.

„I kategorie dětí narozených v 32. až 36. týdnu těhotenství má svá rizika,“ dodal primář a doložil to čísly: šestkrát častěji než u dětí v termínu je potřeba resuscitace, až čtrnáctkrát větší je riziko infekce, úmrtnost je pětinásobná a pozdní následky předčasného porodu zhruba sedmkrát pravděpodobnější. Mezi potíže, s nimiž se tyto děti během dalších let mohou potýkat, patří například častější nemocnost, ale také potíže se soustředěním a chováním. „Nejde tedy o nějaká imaginární, virtuální rizika. Tento trend prostě není příznivý,“míní neonatolog Kantor.

Downův syndrom hrozí

Těhotné čtyřicátnice se však nejvíce bojí něčeho jiného – mentálního postižení dítěte. Nejčastější bývá Downův syndrom, který je způsoben poruchou 21. chromozomu. Zatímco ve dvaceti letech matky se objevuje jednou za patnáct set těhotenství, ve čtyřiceti hrozí u každého stého a v pětačtyřiceti letech matky už u každého dvacátého. Častější jsou i další chromozomální poruchy, jako je Edwardsův syndrom a Patauův syndrom. Tohle riziko se nedá ovlivnit sebelepší životosprávou ani tím, že žena podstoupí všemožná vyšetření včetně genetických, z nichž některá si musí sama zaplatit. Musí naopak počítat s tím, že výsledky potvrzujícími možné postižení vše de facto teprve začíná – bude se muset rozhodnout, zda si dítě nechá, či nikoliv. To se navzdory zlepšujícím se vyšetřovacím metodám prostě nezmění.

„Nelze očekávat zásadní lékařský objev omlazující vajíčka. Ta má žena od narození. Se stárnutím ženy dochází i k stárnutí vajíček. Něco, co by zabránilo stárnutí vajíček, ale i ostatních částí těla, jako je například děloha, zatím nemáme,“ konstatoval Lumír Kantor. Muži, přesněji řečeno jejich spermie, jsou na tom lépe, protože se stále tvoří v nových a nových generacích.

Nicméně nové studie ukazují, že ani starší otcové nejsou pro své potomky bez rizik – s věkem otce totiž podle lékaře Davida Stejskala z centra Gennet stoupá hrozba, že dítě bude trpět psychickými nemocemi, jako je třeba schizofrenie. Starší otcové rovněž zvyšují riziko, že dítě bude mít cukrovku.

Jedináček, který musí zvládnout všechno

Se stoupajícím věkem prvorodiček je nabíledni i další věc, přibývá jedináčků. Není potřeba hned vytahovat klišé ve smyslu tvrzení, že ze všech dětí bez sourozenců vyrůstají sebestřední lakomci, ale je prostě fakt, že jedináčci se často musí vyrovnávat s očekáváními a ambicemi rodičů v mnohem větší míře, než kdyby v rodině bylo dětí více. A psychologové potvrzují, že starší rodiče, kteří sami v životě něco dokázali, bývají v tomto ohledu poměrně nároční.

Minusem je také větší úzkostlivost starších rodičů, kteří mohou své obavy přenášet i na potomka. Na druhou stranu se jejich děti mohou vesměs těšit lepšímu ekonomickému zázemí ve srovnání s rodinami, kde se děti rodí dvacátníkům. Jinak se jejich život nemusí lišit od dětí mladších rodičů, ale dopady to na ně stejně bude mít celý život – zvláště pokud se sami rovněž rozhodnout mít potomky pozdě, těžko budou moci počítat s podporou babiček a dědečků, kterým v té době bude plus minus osmdesát let. Anebo se ještě poměrně mladí možná budou muset vyrovnávat s tím, že jejich starší rodiče mají vážné nemoci, či dokonce zemřeli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!