Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci zkoumají vývoj zemského pobřeží v Turecku

Věda

  6:00
BŘASY - Vývoj zemského pobřeží v Turecku zkoumají paleobotanici z Plzeňska. Do okolí města Amasra na břehu Černého moře je pozvala velká těžební firma Hema, jež tam chce v následujících 40 letech získávat uhlí, v oblasti otevírá tři hlubinné doly.

Geolog při práci (Ilustrační fotka) foto: Shutterstock

Českým vědcům zpřístupnila dva vrty, experti tak během dvou týdnů získali na 800 vzorků. Poskytnou cenné informace, jak oblast před stovkami milionů let vypadala, jaké tam bylo v době prvohor klima, co ovlivnilo změnu flóry a podobně. ČTK to řekl člen týmu Josef Pšenička, paleobotanik Západočeského muzea v Plzni.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jeden z vrtů byl 1,5 kilometru hluboký, druhý 800 metrů. Odebírali jsme data z paleopůd, dělali i takzvanou faciální analýzu. Data řeknou, co tam bylo za prostředí, tedy zda se střídala jezerní, mořská, říční, rozbor paleopůd ukáže, jaké tam byly srážky, teplota. Můžeme vytvořit graf, co se tehdy stalo a proč došlo ke změnám flóry i klimatu jako takového," uvedl.

Jako v Ostravě

Podle Pšeničky překvapila oblast české vědce velkou podobností sedimentárního i paleontologického záznamu s hornoslezskou pánví v Ostravě. "Je vidět, že to prostředí tehdy bylo velmi blízko sebe, šlo o velký pás, který se táhl od dnešního Turecka, před Bulharsko, Rumunsko, Polsko, částečně Českou republiku a dál přes Německo, britské ostrovy až do Nového Skotska," uvedl. Šlo tak prý tehdy zřejmě o jedno velké pobřeží.

Díky tomu, že vědci studují všechna tato území, která jsou dnes od sebe tisíce kilometrů vzdálená, dokážou říci, který efekt mohl mít dopad na globální klima, který přinesl jen lokální změnu. Ve zkoumané turecké oblasti se rozbor paleopůd dělal vůbec poprvé.

První výsledky po zpracování vzorků je podle Pšeničky možné očekávat v zimě 2015, experti je představí na konferenci. Práce v Turecku je přínosem pro takzvaný základní výzkum, tedy pro vědu. Na české vědce firma dostala kontakt díky mezinárodnímu projektu IGCP, který organizuje UNESCO a jehož jsou součástí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!