Středa 27. března 2024, svátek má Dita
130 let

Lidovky.cz

Výzkum léčivého konopí. V Česku sídlí světové centrum

Zdraví

  6:50
Česko má ambice stát se centrem světového výzkumu medicínského využití konopí. Slibuje to tak alespoň Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy, který vznikl v Praze.
Sběrače technického konopí prý zbili policisté.

Sběrače technického konopí prý zbili policisté. foto: Shutterstock

V lidovém léčitelství se konopí používá po tisíce let. Své místo v moderní medicíně si ale teprve hledá, i když důkazy pro to, aby bylo podáváno pacientům, přibývají. Na seznamu onemocnění, které lze díky konopí lépe zvládat, jsou například roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, HIV/AIDS, zelený zákal nebo třeba nádory. Konopí a látky v něm obsažené, zejména kanabinoidy, se s úspěchem používají pro zlepšování příznaků onemocnění či třeba zmírnění vedlejších účinků jiné léčby. Týká se to pacientů s chronickými bolestmi a také nemocných, kteří trpí nevolnostmi a zvracením, třeba v důsledku onkologické léčby. Pro tyto případy je léčba konopím povolena i v Česku, byť ji zatím nehradí zdravotní pojišťovny.

K jaké léčbě se smí použít konopí

Chronická neutišitelná bolest, a to zejména:

  • Bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním
  • Bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému
  • Bolest spojená se systémovým onemocněním pojivových (vazivových) tkání na různých místech těla
  • Bolest spojená s poruchami imunity Neuropatická bolest (např. při onemocnění nervů)
  • Bolest při očním zeleném zákalu (glaukomu)
  • Spasticita (křeče) a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy
  • Nebolestivá úporná spasticita zásadním způsobem omezující pohyb a mobilitu nebo dýchání pacienta
  • Mimovolné kinézy (tiky) způsobené neurologickým onemocněním
  • Další zdravotní komplikace mající původ v neurologickém onemocnění nebo úrazu páteře s poškozením míchy či úrazu mozku
  • Neurologický třes způsobený Parkinsonovou chorobou
  • Další neurologické potíže podle zvážení ošetřujícího lékaře
  • Nevolnost, zvracení, stimulace chuti k jídlu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou onemocnění HIV
  • Tourettův syndrom
  • Povrchová léčba kožních onemocnění
  • Léčba defektů sliznice

„Kanabinoidy mají terapeutický potenciál u většiny lidských nemocí, například u obezity a metabolického syndromu, diabetu, neurodegenerativních onemocnění, psychiatrických diagnóz, osteoporózy i kožních chorob,“ popisuje profesor Raphael Mechoulam, který působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Je nestorem výzkumu kanabinoidů a objevitelem psychoaktivní látky THC v konopí. Objevení pozitivního efektu konopí přitom není žádnou moderní novinkou, zkušenosti s touto léčbou byly již ve starověku a léčebnému konopí předpovídal velkou budoucnost také osobní lékař královny Viktorie.

Medicína potřebuje důkazy

Přes značné naděje, které konopí vzbuzuje, je nyní využíváno především k symptomatické léčbě - takové, která potírá příznaky nemocí. Kauzální léčba (ta má odstranit příčiny nemocí) konopím není prozatím považována za postup založený na principech vědecké medicíny. To ale neznamená, že by se takové důkazy nemohly v budoucnu objevit. Například studie publikovaná v roce 2013 v FEBS Journal, který vydává Federace evropských biochemických společností, ukazuje, že projevy takzvaného endokanabionidního systému, který je pro člověka přirozený, lze ovlivnit také konopím a má terapeutický potenciál téměř u všech lidských chorob. Dokazují to pokusy na zvířatech. Teprve však uvidíme, co z toho se nakonec ukáže jako využitelné v léčbě lidí.

Konopí obsahuje velké množství různých látek, které zřejmě působí nejen samostatně, ale i společně. Zdaleka nejde jen o THC, tedy tetrahydrocannabinol, hlavní psychoaktivní látku, pro kterou je konopí často užíváno rekreačně. Jednotlivé odrůdy konopí se mezi sebou liší i obsahem dalších látek a jejich vzájemným poměrem.

„Konopí obsahuje stovky látek - kanabionidů, terpenů, flavonoidů a dalších, z nichž mnohé jsou typické právě pro ně a v jiných rostlinách se nevyskytují,“ vysvětluje docent Lumír Hanuš, český nestor výzkumu konopí, který působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Ačkoliv sám se věnuje výzkumu konopí několik desítek let, říká, že věda je stále na začátku. „Musíme zjistit, jaké všechny látky obsažené v konopí hrají při léčbě různých onemocnění roli, abychom mohli pacientům nabídnout léčbu na míru,“ dodává s tím, že svou roli hraje i genetická výbava pacienta. To vysvětluje, proč konopí může mít u různých lidí různé účinky.

Další výzkum konopí v Praze

Aby mohlo být konopí v medicíně více využíváno, jsou k tomu potřeba další vědecké důkazy. Má je dodat výzkum samotných rostlin a látek v nich obsažených, ale také analýzy již publikovaných vědeckých prací či analýza dat získaných pacienty užívajícími konopí.

Pro jeho výrobu a zpracování, ale i sledování případných vedlejších účinků chybí jednotné standardy jako u jiných léků. Ne všechna data jsou tak zpracována stejně kvalitně, což představuje jednu z mnoha překážek na cestě konopí k pacientům. Změnit to má Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy (ICCI), který byl koncem loňského roku otevřen v Praze. „Hlavní pracovní náplní ICCI je poskytnutí vědeckých nástrojů, které veřejným i privátním institucím celého světa umožní na vědecké bázi zkoumat vztah konopí, látek z něj a účinků na lidský organismus,“ shrnuje Pavel Kubů, výkonný ředitel ICCI.

„Pokud vím, jedná se o největší soukromou investici do českého lékařského výzkumu v posledních letech,“ řekl při otevření ústavu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Američtí a kanadští investoři, mezi nimiž dominuje investiční společnost Dioscorides Global Holdings, do něj vložili 20 milionů amerických dolarů, tedy půl miliardy korun. Zakladatelé věří, že institut bude ziskový, protože výsledky výzkumů dokážou prodat světovým farmaceutickým firmám. Česko jako sídlo institutu si vybrali proto, že zdejší zákony jsou výzkumu konopí nakloněny více než v jiných zemích.

Na tomto multidisciplinárním výzkumném centru se dále podílí mimo jiné Univerzita Karlova, Hebrejská univerzita, Masarykův onkologický ústav, Národní ústav duševního zdraví nebo České učení technické.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.