Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Z fosílie vykoukl zrzavý dinosaurus s pruhovaným ocasem

Věda

  11:31
Přesnější analýza buněčných struktur v dinosauří fosílii umožnila vědcům „vybarvit“ 125 milionů let starého dravce o velikosti krocana.

Sinosauropteryx zrekonstruovaný podle nejnovějších poznatků. foto: Nature

Dinosauři druhu Sinosauropteryx (název doslova znamená "Čínské ještěří křídlo") se znovu dostali do centra zájmů paleontologů. Objev fosílie Sinosauropteryxe před necelými patnácti lety prokázal, že mnozí druhohorní ještěří měli tělo pokryté peřím. Ve zkamenělině totiž byly otisky per jasně patrné.

Nyní své závěry získané díky zkoumání pozůstatků Sinosauropteryxe, drobného po zadních nohách běhajícího dravce, který i s velmi dlouhým ocasem měřil něco přes metr, zveřejnili vědci vedení Michaelem Bentonem z University of Bristol. V článku otištěném v dnešním vydání časopisu Nature dokládají, že z fosílie nalezené v čínské provincii Liao-ning lze vyčíst i to, jak bylo zvíře vybarvené.
Sinosauropteryx a jeho rituály

Na melanosomové stopě

Díky se metodě vyvinuté experty na Yale University se Bentonovi a spol. povedlo prokázat, že struktury dosud považované za bakterie napadající měkké tkáně dinosaura, jsou ve skutečnosti melanosomy. Jde o vysoce organizované organely o velikosti mitochondrií, v nichž se postupně vytváří pigment.

Z typu melanosomu vyplývá, že většina těla Sinosauropteryx byla pokryta zrzavým peřím. Rekonstruovaná podoba ocasu pak připomíná dnešní lemury. Střídají se na něm bílé a zrzavé pruhy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!