Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Člověk vzpřímený zadělal na naše bolavá záda. Nově útočí i stres

Zdraví

  14:33
S bolestmi zad se během svého života potkal či potká skoro každý. Do jisté míry je viníkem náš moderní způsob života. Podle lékařů k nim přispívá i dlouhodobé psychické vypětí.

Bolest zad (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na bolavá záda jsme si zadělali ve chvíli, kdy naši předkové přestali běhat po čtyřech a kvůli změně chůze a vzpřímení se páteř přetvarovala do typického „eska“. Pánev si na tu změnu pořád ještě nezvykla. Naše kyčle nejsou tvarované na to, aby něco nosily, proto záda člověka bolí od chvíle, kdy se vzpřímil. Když přičteme změnu délky a charakteru života ve vyspělých zemích, není před problémy se zády, páteří a koneckonců s celým pohybovým aparátem vyhnutí.

Povadlá pleť a vrásky kolem očí. Za předčasné stárnutí kůže může stres

Jako by se bolest zad stala společným problémem provázejícím a znepříjemňujícím život nás všech. Z lékařského hlediska ale jde spíše o příznak nemoci či vedlejší projev jiných skrytých potíží, které mohou být vážnější, než by se mohlo zdát. Pokud není něco v těle v pořádku, pravděpodobně dá o sobě vědět prostřednictvím zad a páteře.

„Bolesti bederní páteře nebo krční páteře se dostavují většinou při změnách teplot – z tepla do zimy nebo ze zimy do tepla, které svádějí k nošení lehkého oblečení, takže snadno prochladnete,“ říká neuroložka Jitka Stanková. Bývají většinou způsobeny namožením svalů nebo pouhou blokádou páteře, za něž může přílišná námaha a špatné stereotypní držení těla stejně jako nevhodná obuv či podložka při spánku.

Stačí jeden špatný pohyb

Viníkem bývá také předchozí delší statické zatížení páteře nebo nevhodné fyzické přetížení, o kterém zvláště v jarních měsících vědí své třeba chataři a chalupáři. Svaly okolo páteře jsou stažené a oteklé, nedokážou se uvolnit a tlačí na nervy, tím způsobují citlivost a bolest. K zablokování bederní páteře někdy stačí jediný neopatrný pohyb nebo uklouznutí a lumbago, lidově označované jako houser, je tady.

Bolesti zad

Chronickou bolestí zad trpí v Česku podle statistik 40 procent populace.

Bolesti zad jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti Zatímco v roce 1997 zaujímaly nemoci pohybového aparátu v příčinách pracovní neschopnosti necelých 14 procent, v roce 2013 to už bylo skoro 18 procent.

Dobrou zprávou je, že tyto náhlé, akutní bolesti trvají maximálně dva až tři týdny, zabírají na ně běžně dostupné léky proti bolesti, někdy odezní i za pár dní. „Dokáží velmi znepříjemnit běžný život, nicméně jsou alespoň zčásti odstranitelné režimovými opatřeními – soustavnou a cílenou rehabilitací,“ konstatuje doktorka Jitka Stanková.

Pokud ale bolest přetrvává déle než tři měsíce a z akutní formy přechází v chronickou, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Už není dobré váhat a čekat, až bolest odezní, ale naopak co nejdříve vyhledat odborníka. Varovné jsou zejména bolesti zad v klidu a v noci, spojení s poruchami hybnosti a citlivosti končetin nebo s poruchou vyprazdňování, s bolestmi břicha nebo se zvýšenou teplotou. 

V případě vážnějších potíží se totiž může jednat o různé poruchy páteřního skeletu, meziobratlových plotének či svalů obepínajících samotnou páteř, zapříčiněné většinou úrazem nebo degenerativním procesem. Vrozené vady a deformity páteře, osteoporóza nebo zcela přirozené opotřebení páteře stárnutím jsou také neopomenutelnými faktory. Problém může vycházet samozřejmě také z poruchy nervové soustavy a následně oblastních nervů, postiženy mohou být i svaly.

Vyplatí se přizvat psychologa

Příčinou bolestí zad nemusí notně být nevhodná či přílišná fyzická aktivita. V posledních letech se často mluví o tom, jak se na špatném držení těla podepisuje i psychika, přesněji řečeno dlouhodobý stres. Úzkostný člověk chýlí ramena dopředu a kulatí záda. Svaly jsou většinou napjaté a nedovolují uvolnění špatného postoje. „Vztahové problémy a stresové faktory bývají provázeny napětím svalů a následně bolestí pohybového aparátu,“ konstatuje psycholožka Eliška Čermáková.

Centrální nervová soustava řídí mimo jiné i motoriku a svalové napětí. Jsou-li však chemické pochody v našem mozku ovlivněny stresem, mohou vyvolat poruchy pohybových funkcí, tvrdí ve své veleúspěšné knize Léčba bolesti zad neurolog John E. Sarnoz Ruskova Institutu rehabilitační medicíny Univerzity v New Yorku.

Bolest se pro pacienta stává únikovou cestou od nutnosti řešit stresující psychické stavy. Léčba bolestí zad je mezioborový medicínský problém, k vyřešení bývá někdy namístě přizvat i psychologa. V první fázi léčba obvykle začíná u praktického lékaře, který si většinou poradí s akutní bolestí. Pokud potíže přetrvávají nebo se opakují několikrát ročně, odešle nemocného k odbornému ošetření v neurologické ambulanci.

„Když degenerativní změny na páteři působí delší dobu, mohou způsobovat útlak nervových struktur a tady je již pole působnosti neurologa,“ vysvětluje Jitka Stanková. Kromě lokálních bolestí v různých částech páteře, které lze i vyhmatat, patří k bolestem zad i bolesti, které jsou dány stlačením nervových struktur páteře – například při výhřezu meziobratlové ploténky. Klinicky se projeví brněním končetiny, sníženou citlivostí a v krajním případě i zhoršenou hybností končetiny.

Jak poznat vážný problém

Diagnostika probíhá vyšetřením hybnosti páteře, odběrem krve, aby se vyloučil zánět, rentgenem či magnetickou rezonancí. V některých případech se provádí lumbální punkce neboli odběr mozkomíšního moku.

Při vyšetření páteře je třeba vytipovat faktory, jejichž přítomnost ukazuje na možné vážnější postižení, které může vést v krajním případě až k fatálnímu důsledku – smrti. Diagnostika za varovné příznaky označuje vyšší věk či naopak věk pod dvacet let, váhový úbytek, nevysvětlitelné horečky, úraz v minulosti nebo onemocnění, jako je například cukrovka.

Bolest zad

„U těchto pacientů pátráme po existenci primárního nádoru nebo možném metastatickém postižení nebo existenci trvalého zánětu například ledvin,“ vysvětluje doktorka Jitka Stanková. Při podezření na vážnější problémy postupuje pacient další odborná vyšetření například gynekologem, chirurgem, ortopedem či urologem.

Konkrétní léčba bolestí zad se různí. Někdy jde o aplikaci injekcí v blízkosti postiženého místa (obstřiky), jindy lékař předepíše léky, které uvolňují svaly. Jako podpůrný prostředek se místně aplikují speciální gely či masti, které prokrvují tkáň a zároveň obsahují i utišující složky.

Omíře použití především analgetik a opiátů v posledních letech vedou vášnivé spory příznivci celostní medicíny a tradiční léčby. V úvahu přichází i případný neurochirurgický zákrok. Například v případě vyhřezlé ploténky odstraní příčinu, která nervovou strukturu utlačuje a poškozuje.

Léčbu bolestí zad většinou doprovázejí rehabilitace nebo fyzioterapie. Může jít o masáže, nahřívání parafínem, bahnem nebo umělým sluncem), cvičení, koupání ve speciálních vanách nebo bazéncích, elektroterapii či magnetickou léčbu.

Autor:

Prodej dvou jednotek 1+kk
Prodej dvou jednotek 1+kk

Nivy, Dačice - Dačice IV, okres Jindřichův Hradec
2 904 000 Kč