Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za nedělním zatměním Slunce vyrážejí Češi do Tichomoří

Věda

  17:12
PRAHA - Astronomové a přátelé vesmíru z celého světa vyrážejí za zatměním Slunce do Tichomoří. Měsíc zcela zakryje sluneční disk v neděli 11. července, uvedl Petr Horálek na serveru České astronomické společnosti www.astro.cz. Úkaz je možné z jednoho místa pozorovat pouze několik minut.

Pás označuje pásmo úplného zatmění Slunce foto: NASA

Pás totality, odkud bude poměrně dlouhé zatmění vidět jako úplné, totiž tentokrát nepřechází téměř vůbec přes pevninu. Vychutnat si ho budou moci pouze ti, kteří budou trávit neděli na tichomořských ostrovech a v jižním cípu Jižní Ameriky. Meteorologové ale neslibují příliš příznivé počasí.

Plný měsíční stín se poprvé dotkne zemského povrchu ve 20:18 středoevropského letního času nad obzorem jihozápadního Pacifiku. Nejprve ho bude možné zatmění pozorovat asi hodinu po východu Slunce na Cookových ostrovech. Měsíční stín se pak přesune do centra Francouzské Polynésie, odkud bude zatmění pozorovatelné kolem 20:40. Další destinací je Velikonoční ostrov tady se délka zatmění bude pohybovat okolo 4 minut a 43 vteřin.

Před západem Slunce bude možné úkaz naposled pozorovat nízko nad obzorem argentinsko-chilské Patagonie. Čeští astronomové tato místa podle Horálka navštíví a budou úkaz fotografovat.

Úplné zatmění Slunce nastává v okamžiku, kdy Měsíc ve fázi novu zcela zakryje sluneční kotouč. Měsíc je sice asi čtyřistakrát menší než Slunce, zato je k Zemi přibližně čtyřistakrát blíže, takže Slunce spolehlivě zakryje. Zatmění ale nenastává při každém novu, protože je měsíční dráha oproti rovině ekliptiky, na které se pohybuje Slunce, skloněna o zhruba pět stupňů, zatímco měsíční i sluneční kotouč na obloze zabírají jen půl úhlového stupně. Z toho důvodu nenastává úplné zatmění při každém novu, ale jen přibližně dvakrát za tři roky. Roli hraje i aktuální vzdálenost Měsíce od Země. Je-li Měsíc v odzemí, nezakryje sluneční kotouč celý a nastane prstencové zatmění.

Od okamžiku, kdy měsíční stín poprvé dopadne na zemský povrch, až do chvíle, kdy jej opustí, uplynou přibližně čtyři hodiny. Z pohybů Země a Měsíce kolem Slunce se dá spočítat, že nejdelší úplné zatmění sledované z jednoho místa na Zemi může trvat kolem 7,5 minuty. Zpravidla je to ale mnohem kratší doba, tak kolem tří minut. Měsíční stín se totiž po Zemi pohybuje rychlostí až 4000 kilometrů za hodinu.

Úplnému zatmění předchází a po něm následuje přibližně hodinu trvající částečné zatmění, při kterém temný měsíční kotouč postupně "ukusuje" Slunce. Trasu, po které měsíční stín po Zemi putuje, astronomové nazývají "pás totality". Uprostřed pásu je vidět zatmění úplné, poblíž jeho okrajů částečné.

Na příští úplné zatmění Slunce si budou muset přátelé vesmíru počkat déle než dva roky, do 13. listopadu 2012. Pozorovatelné bude v severní Austrálii. V Česku bude viditelné částečné zatmění už příští rok 4. ledna.

Měsíc zakryje až 79 procent slunečního průměru. Bude to největší zakrytí slunečního kotouče Měsícem viditelné v Česku do roku 2026.

Autor: