Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Za úbytek spermií u mužů může bisfenol A. Je v příborech i lahvích

Zdraví

  14:45
PRAHA - Za úbytek spermií u mužů podle nejnovější americké studie může bisfenol A (BPA), který je v nádobí do mikrovlnky, příborech, kávovarech, lahvích na balenou vodu či kojeneckých lahvích.

Spermie a vajíčko foto: Shutterstock

Z obav před účinky BPA na novorozence zakázaly některé státy, například USA, Kanada, Dánsko a Francie, prodej kojeneckých lahví s BPA.

"Počet spermií u mužů se za posledních 50 let snížil o více než 50 procent. Podle americké studie to může souviset s koncentrací BPA v moči," řekla mluvčí Geenpeace ČR Lucie Jakešová

Sexuolog Karel Kočí ze soukromé andrologické ordinace Andromeda řekl, že tuto studii nezná, ale látek s nepříznivým vlivem na tvorbu spermií jsou stovky, například ftaláty, těžké kovy, rozpouštědla a pesticidy.  Na pokles počtu spermií reagovaly i normy pro mužskou plodnost: z 80 milionů v mililitru ejakulátu klesly až na současných 20 milionů.

Poškození DNA
Jakešová uvedla, že američtí vědci zkoumali vzorky moči a spermií mužů, kteří se léčili pro poruchu plodnosti. U 89 procent vzorků zjistili BPA, čtvrtina mužů s nejvyšší koncentrací BPA v moči měla o 23 procent méně spermií než čtvrtina mužů s nejnižší koncentrací. Výsledky naznačovaly možné poškození DNA ve spermatických buňkách.

Kočí uvedl, že když léčí muže s poruchou plodnosti, doporučuje jim, aby se nevystavovali látkám, které zhoršují tvorbu spermií. Pokud to neudělají, je léčba účinná jen částečně.

Hrozbou jsou i těsné kalhoty a kouření
Kromě BPA ovšem patří k nepřátelům mužské plodnosti také těsné kalhoty a slipy, horké koupele, drogy, kouření, nadváha, špatně tvarované cyklistické sedlo a nejnověji prý také nootebook. Muži, kteří ho mají při psaní na klíně, si nahřívají varlata. Teplo tvorbu spermií brzdí. Notebook vyzařuje kromě tepla také vysokofrekvenční záření. To vyzařují i mobily, jejich nošení v kapse kalhot vědci mužům proto také nedoporučují.

"Existuje studie, která prokázala zvýšení teploty šourku po určité době položení notebooku na klín. Neexistuje ale studie, že by neplodnost vznikala proto, že si někdo dává denně na klín notebook," poznamenal Kočí.

Autoři: ,